Medzi nimi vyniká najmä čoraz obľúbenejší medvedí cesnak, ktorý sa postupne udomácnil aj v kuchyni našich gazdiniek. Okrem neho na lúkach rastú aj podbeľ či sedmokráska obyčajná. Medvedí cesnak síce rastie na špecifických miestach, no tam, kde sa objaví, ho možno nájsť v hojnom množstve. Plochy s touto bylinkou miestami vyzerajú, ako keby ho tam niekto vysial. Vo veľkom počte ho možno nájsť v bývalom grófskom parku v Tovarnom (okr . Vranov nad Topľou).
„Zbierať ho sem chodievajú nielen miestni, ale aj ľudia zo širokého okolia, no je dôležité, aby ľudia tieto miesta neplienili,“ uviedla starostka dediny na východnom Slovensku, Kvetoslava Mižáková s tým, že v lese platia rovnaké pravidlá ako v mestách v boji so šíriacim sa koronavírusom. Ľudia tak musia chrániť seba aj okolie, keď zbierajú túto inak liečivú bylinu. Na prechádzke v prírode si však Slováci môžu odtrhnúť aj podbeľ alebo sedmokrásku obyčajnú.
Počas marca sa zbierajú kvety bez stopiek. Medzi liečivé účinky patria utlmenie suchého kašľa, uvoľnenie hladkého svalstva či zmiernenie bolesti hlavy. Podbeľ je vhodný pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Môže pomôcť aj pri žalúdočných problémoch. Využíva sa tiež pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest a je výborným posilňovačom imunity.
Kvety môžete používať proti kašľu a horúčke. Čaj zo sedmokrásky sa používa na zmiernenie migrény a upokojenie.