V nemocnici na bratislavských Kramároch preto prišli s novým spôsobom testovania ľudí. Chcú tak zefektívniť spôsob a rýchlosť odberu a zároveň zabrániť tomu, aby ľudia zbytočne vstupovali do priestorov zariadenia, čo by mohlo predstavovať potenciálne riziko.
Námestník pre zdravotnú starostlivosť bratislavskej Univerzitnej nemocnice Alexander Mayer prezradil, že po novom testovanie prebieha pred nemocnicou v priestoroch na to určených - ide o dva kontajnery. „Špeciálne vybavené koridory obsluhujú vyškolení zdravotnícki pracovníci, ktorí nám robia triedenie pacientov,“ vysvetľuje s tým, že novou metódou odľahčili robotu ambulanciám, ktoré boli preťažené.
„Máme postavený aj špeciálny stan, ktorý nám sem dala Záchranná služba SR, je vyhradený pre ďalší nápor pacientov, ktorý očakávame,“ pokračuje. Ten ešte nie je v prevádzke a čaká ho doplnenie špeciálneho zariadenia. Diagnostika v ňom bude môcť prebiehať vo väčšom počte. Kontajnerový systém sa rozbehol v stredu a už prvý deň takto vyšetrili 26 pacientov, z toho jedného poslali na hospitalizáciu.
1. Pacient príde ku kontajneru číslo 1, kde sa s ním vyplní dotazník, aby sa zistilo, či bolo u neho možné riziko nákazy (či boli s niekým infikovaným, či sa vrátili zo zahraničia, prípadne mu bola nariadená karanténa) a pýtajú sa ho na príznaky - suchý kašeľ, dýchavičnosť, teplota.
2. Pri miernych ťažkostiach pacienta pošlú ku kontajneru číslo 2 na odber steru.
3. Tam si odkašle a vysmrká nos, následne sa urobia dva stery - cez nosohltan a hrdlo, ktoré sa zabalia a zašlú na skúmanie.
4. Pri vážnych príznakoch sú priamo orientovaní do ambulancií, kde sú prijímaní na oddelenie ako suspektní. Pre pacientov s podozrením na COVID-19 je ambulancia 3 (vpravo) spolu s ambulanciami 1 a 2.
5. Do budúcnosti pri väčšom nápore počítajú s vyšetrovaním v špeciálne upravenom stane.