Toto opatrenie v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2 začne platiť v sobotu a potrvá 15 dní. Informovala o tom agentúra AFP.
Guvernér tohto hlavného turistického mesta Brazílie Wilson Witzel takisto uviedol, že uzatvára vzdušné, morské aj pozemné spojenia s inými štátmi, kde sa vyskytli prípady koronavírusu.
Brazília už predtým vo štvrtok informovala, že v dôsledku pandémie koronavírusu zatvorí na 15 dní hranice so všetkými okolitými štátmi okrem Uruguaja. Spoločné hranice má okrem Uruguaja s Francúzskou Guayanou, Surinamom, Guayanou, Venezuelou, Kolumbiou, Peru, Bolíviou, Argentínou a Paraguajom.
Prvý prípad nákazy Brazília oznámila 26. februára ako prvá krajina v Latinskej Amerike. Počet nakazených v krajine s populáciou 210 miliónov odvtedy stúpol na 621 a šesť osôb ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, podľahlo.
Argentína nariadila občanom do konca marca povinnú samokaranténu
Argentínsky prezident Alberto Fernández nariadil vo štvrtok v rámci opatrení proti šíreniu nového koronavírusu "preventívnu a povinnú" samokaranténu, ktorá začne platiť v piatok od polnoci miestneho času a potrvá do 31. marca. Informovala o tom agentúra AFP.
"Vydali sme nariadenie, na základe ktorého sú všetci Argentínčania povinní sa sociálne izolovať za účelom prevencie," zdôraznil Fernández, ktorého citovala agentúra TASS. "Staráme sa o zdravie Argentínčanov," dodal.
Ľudia budú môcť svoje príbytky opustiť len vtedy, keď si pôjdu nakúpiť potraviny, lieky či iné dôležité veci. Prezident uviedol, že na dodržiavanie nariadenia budú v uliciach dohliadať príslušníci armády a polície. Tí, čo nebudú vedieť zdôvodniť, prečo sa nachádzajú mimo domova, budú podľa jeho slov potrestaní.
Čile pre šírenie koronavírusu presunulo referendum o zmene ústavy na október
Čilský parlament vo štvrtok v súvislosti s pandémiou koronavírusu oznámil odloženie referenda o zmene ústavy, pôvodne naplánovaného na 26. apríla. Nový termín bol stanovený na 25. október, píše agentúra DPA.
Rozhodnutie parlamentu privítala aj vláda. Občania v ňom budú rozhodovať o tom, či chcú novú ústavu, ako aj o tom, kto pripraví jej text. Ak sa odsúhlasí nový návrh ústavy, bude musieť byť následne ratifikovaný v druhom referende bez ohľadu na to, kto bude jeho autorom.