Teraz slúži dlhé smeny v nemocnici v severotalianskej Cremone, tvrdí, že najťažšie pre neho nie je vidieť umierať toľko pacientov, pretože lekári sú na smrť zvyknutí, ale pozerať sa, ako ľudia umierajú osamotení.
Chorí sa lúčia so životom bez toho, aby pri sebe mali svojich blízkych a často im musia povedať posledné zbohom napríklad len cez mobilný telefón s vypadávajúcim signálom, napísala agentúra Reuters.
Paolucci je jedným zo 70 lekárov, ktorí sa teraz dňom i nocou starajú o pacientov v malej nemocnici Oglio Po, ktorá ešte pred mesiacom bola klasickým regionálnym zariadením, kde sa liečilo všetko od mandlí až po rakovinové nádory. Teraz sú už v nej iba nakazení koronavírusom, pretože Cremona je v Taliansku provinciou so štvrtým najvyšším počtom ľudí s chorobou COVID-19.
"Povedal by som, že sme na konci svojich síl... Toto je malá nemocnica a my prijímame obrovské množstvo ľudí... kapacita je plná," opisuje lekár na chodbe, ktorou sa nesú zvuky pľúcnych ventilátorov, pípanie monitorov a kroky ponáhľajúcich sa kolegov. Keby ale tých krokov bolo počuť viac, cítil by skúsený lekár obrovskú úľavu. "Dochádzajú nám zásoby a hlavne zamestnanci, pretože práve tí teraz začínajú byť chorí," opisuje súčasný stav.
Kým zdravotníci pracujú vo vyčerpávajúcich 12-hodinových smenách a snažia sa pacientov udržať nažive, musia sa vyrovnávať aj s emočne náročnými okamihmi, najmä keď vidia, že ľudia umierajú osamote a nevidia svojich blízkych, ktorí sa za nimi kvôli prísnym protiepidemiologickým opatreniam nedostanú.
"Máme tu službu, počas ktorej voláme príbuzným a hovoríme s nimi o tom, čo sa deje. Takže sú aspoň trochu v kontakte," hovorí lekár. "Niektorí starší ľudia totiž nie sú zvyknutí používať mobilné telefóny. Preto sme tu my, aby sme im umožnili spojenie s rodinou," dodáva.
Nemocnica sa stala núdzovým pracoviskom, kde sú len nakazení koronavírusom. Zrušili detské oddelenie či kardiológia a prípadom pre urgentné chirurgické zákroky musia stačiť tri lôžka, opisuje miestna lekárka Daniela Ferrariová. Šesť z deviatich miestnych chirurgov beztak malo pozitívny test na koronavírus a sú teraz v domácom liečení, celkom sa nakazila asi pätina zamestnancov.
Kvôli stúpajúcemu počtu chorých zdravotníkov si robí starosti aj sestra Daniela Confalonierová, ktorá pracuje v nemocnici v Miláne. "Pracujeme tu v absolútne núdzovom stave. Problémom je, že mnoho ľudí je doma kvôli pozitívnym testom na koronavírus. Zostáva nás len hŕstka," povedala vo videu, ktoré zverejnila na internete. "Psychické vypätie je výrazné. Bohužiaľ, situácia v Lombardii sa vymkla z rúk, miera nákazy je obrovská a mŕtvych už ani nepočítame," dodala.
Obete však počítajú úrady a čísla, ktoré sa zverejňujú každý večer na pravidelnej tlačovej konferencii, sú čím ďalej desivejšie. Podľa údajov zo štvrtkového večera bolo mŕtvych už 3405, teda viac ako v Číne.
Zdravotníkom ale nezostáva nič iné, než pokračovať. V nemocnici v Cremone to za mnohých z nich najlepšie opísal ošetrovateľ Luca Dall 'Asta. "Aj keď sme strašne unavení, snažíme sa ísť ďalej a dať tomu všetko, pretože teraz nie je čas na to, riešiť niečo iné. Musíme jednoducho pracovať a pokračovať," povedal.