Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Monika Jankovská a ďalší sudcovia a iné osoby sú obvinení z korupčných trestných činov v spojitosti s Marianom Kočnerom.
Okrem toho, že bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa Monika J. ostáva vo väzbe, jej senát rozšíril dôvody väzby o preventívnu, aby jej bolo zabránené v pokračovaní trestnej činnosti. Dôvod na existenciu preventívnej väzby však súd nezistil u obvineného sudcu Eugena Palášthyho Okrem štvorice sudcov dnes súd potvrdil väzobné stíhanie aj pre advokáta Miroslava M. Najvyšší súd rozhodoval o sťažnostiach prokurátora a obvinených bez prítomnosti verejnosti aj procesných strán.
Do väzby zobral obvinených sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. NAKA obvinila minulý týždeň v rámci akcie Búrka 18 osôb, z toho 13 sudcov, z trestných činov podplácania, prijímania úplatku a zasahovania do nezávislosti súdu. Medzi obvinenými je aj Marian Kočner. Skutky, ktorých sa korupčná trestná činnosť mala týkať zahŕňajú aj ovplyvňovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v kauze zmeniek TV Markíza. Tá prisúdila jednu zo zmeniek Marianovi Kočnerovi bez toho, aby skúmala ich pravosť. Za ich falšovanie je Marian Kočner neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody. Ovplyvňovať rozhodovanie súdu mal podľa uznesenia o vznesení obvinenia Marian Kočner cez Moniku Jankovskú. Zuzana Maruniakovú zaslala vyjadrenie súdu o tom, že chce s políciou spolupracovať. Svoju vinu však naďalej popiera.
Vzhľadom na to, že bolo viacero obvinených sudcami musel o ich možnosti väzobného stíhania rozhodnúť Ústavný súd. Ten tak urobil iba pri piatich z 13 sudcov. Ostatní sudcovia zostávajú naďalej obvinení, budú však stíhaní na slobode.