Krátko predtým však na neho ostro zaútočil predseda Smeru Robert Fico (55), ktorý mu pripomínal správy s Alenou Zsuzsovou či s chovankyňou z Čistého dňa. Fico hovoril, že Kollár bude bezpečnostné riziko. Pripomínal jeho kontakty s mafiou a hovoril aj to, že Kollár sa mal podieľať na dovoze drog. „Prepojenie vášho kandidáta na organizovaný zločin a mafiu je jasné. Prečo trváte na tomto kandidátovi?“ pýtal sa Fico koaličných poslancov. Koaliční poslanci sa Kollára zastali. „Je lepšie mať fotku s mafiánmi, ako mafiánom byť,“ vyhlásila Jana Cigániková.
Predseda SaS Richard Sulík prirovnal Roberta Fica k Vladimírovi Mečiarovi. „Ste zatrpknutý a nepochopený. Mečiar mal tento syndróm,“ povedal Sulík s tým, že Fico bude najbližšie štyri roky v parlamente na smiech. Poukázal na jeho slová o tom, že nechce vykrikovať z pléna ako opozičný poslanec. Fico pred viac ako desiatimi rokmi povedal: „Nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky alebo osem rokov, sa potom vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš. Je to smiešne.“
Kollár sa napokon stal predsedom parlamentu aj napriek neochote Smeru voliť ho. Ďalším problémom tiež boli kotlebovci, ktorí sa mali stať šéfmi parlamentných výborov aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorého strana navrhla na miesto šéfa ľudskoprávneho výboru. Ten sa preslávil najmä klamlivými a nenávistnými statusmi na sociálnej sieti. „Nikdy nebudem hlasovať za fašistu alebo komunistického blázna, aby reprezentovali Slovenskú republiku,“ povedal Alojz Baránik z SaS.
Sulík dodal, že „ľudí, ako Ľuboš Blaha treba izolovať od spoločnosti“ a označil ho za koronavírus. Proti tomu sa ohradil aj Fico s tým, že Blaha je poslanec s „autentickými a originálnymi názormi“. Boris Kollár avizoval, že Kotleba ako predseda výboru na činnosť vojenského spravodajstva by mal prejsť.