Trump vo štvrtok oznámil, že tento liek proti malárii "schválil" na liečbu ochorenia COVID-19 americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA), ale šéf úradu na prezidentove slová rýchlo zareagoval a povedal, že liek ešte nedostal definitívny súhlas.
Liek nedávno použili pri liečbe pacientov nakazených novým koronavírusom v Číne a vo Francúzsku, kde niektorí výskumníci uviedli, že priniesol nádejné výsledky. Vedci sa však zhodli, že až ďalšie experimenty určia, či naozaj zaberá a či je bezpečný.
Predstavitelia zdravotníctva v Lagose povedali, že na internete sa už objavili tvrdenia propagujúce chlorochín ako liek a že Trumpove výroky vyvolali vlnu záujmu oň.
"V posledných dňoch vidíme množstvo odkazov šíriacich sa na sociálnych sieťach, že chlorochín je liek na koronavírus, a v niektorých štvrtiach Lagosu ho už nie je možné zohnať," uviedla pre AFP Ore Awokoyaová, osobitná asistentka guvernéra štátu Lagos pre zdravotníctvo.
"Ale po vyhlásení Donalda Trumpa nabrala situácia nový rozmer, ľudia hromadne stáli v radoch pred lekárňami, aby si chlorochín kúpili," dodala Awokoyaová. Horúčkovité zháňanie lieku opísala ako "znepokojujúce" vzhľadom na to, že ľudia si "ho sami ordinujú, bez akéhokoľvek dohľadu lekára".
"Zaznamenali sme už dva prípady otravy - pacienti boli hospitalizovaní v Lagose, ale v nasledujúcich dňoch budeme pravdepodobne svedkami ďalších a ďalších prípadov," vyjadrila sa.
Nigéria, najľudnatejšia krajina Afriky, zatiaľ hlásila 12 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, ale testovanie je tam obmedzené. Krajina s približne 200 miliónmi obyvateľov je vnímaná ako vysoko náchylná na celosvetové pandémie vzhľadom na slabý zdravotnícky systém a veľkú hustotu obyvateľstva. Zdravotnícke úrady v Lagose vo štvrtok informovali, že už sú aj prípady "lokálneho prenosu" vírusu v meste.