Väčšina z irackých 18 provincií už zaviedla svoje vlastné zákazy vychádzania, ale nové opatrenia zahŕňajú celú krajinu, oznámil vládny krízový tím. Školy, univerzity a iné miesta hromadného výskytu ľudí zostanú zatvorené, platí to aj pre medzinárodné letiská v krajine, píše sa vo vyhlásení, ktoré mala AFP k dispozícii. Mnohí obyvatelia vyjadrili obavy z možného prílevu prípadov nákazy zo susedného Iránu, kde už na ochorenie COVID-19 zomrelo 1685 ľudí. Irak najprv približne pred mesiacom uzavrel svoju 1500-kilometrovú hranicu s Iránom a rozmiestnil tam vojakov.
Koronavírus zabil v Iraku zatiaľ iba 20 ľudí a 233 ďalších bolo nakazených. Existujú však obavy, že mnoho prípadov je doposiaľ nezistených. Doteraz totiž zo 40 miliónov obyvateľov podstúpilo testy iba 2000 ľudí.
Kolumbia hlási prvé úmrtie na koronavírus
Prvé úmrtie na nový koronavírus zaznamenala Kolumbia. Informoval o tom v sobotu minister zdravotníctva Fernando Ruíz, uviedla agentúra AFP. Podľa ministra ide o 58-ročného muža žijúceho v meste Cartagena, ktorý pracuje ako taxikár a v uplynulých dňoch viezol vo svojom vozidle dvoch cudzincov. Zomrel už 16. marca, ale príčina jeho smrti sa zistila až o niekoľko dní neskôr.
V stredoamerickej Kolumbii doteraz zaznamenali 210 infekcií koronavírusom SARS-CoV-2. Od 24. marca do 13. apríla začne v tejto krajine navyše platiť povinná karanténa. Výnimky sa budú vzťahovať na zdravotnícky personál, bezpečnostné sily a zamestnancov v lekárňach a supermarketoch. Podobné opatrenia zaviedli spomedzi latinskoamerických štátov aj v Peru, Ekvádore a Venezuele. Kolumbijské hlavné mesto Bogota zaviedlo svoju vlastnú karanténu už v piatok.