Rozmáhajúci sa koronavírus spomalil náš život. Napriek tomu sa naďalej o naše zdravie starajú všetci zdravotníci a o naše pohodlie predavačky, upratovačky, kuriéri, kuchári, vodiči a mnohí ďalší. Ak aj vy poznáte príbehy týchto obetavých ľudí, ozvite sa nám na tip@novycas.sk!
V maximálnom fyzickom a psychickom nasadení musia zvládnuť 12-hodinovú službu. Ich pohodlie či obavy však napriek stúpajúcim počtom nakazených idú bokom. Prvoradé je pre nich zabezpečiť čo najlepšiu a najrýchlejšiu pomoc pre tých druhých. Ako to zvládajú v teréne? Situácia je vážna. Čísla nakazených koronavírusom stúpajú aj na Slovensku. Stráž nad naším zdravím držia v týchto dňoch lekári, zdravotné sestry, sanitári, záchranári a ostatní zdravotníci.
Od minulotýždňového piatka sa takmer nezastavili ani vysokošpecializované BioHazard tímy Záchrannej služby Košice. Každý deň vyrážajú za pacientmi s podozrením na ochorenie COVID-19 a odoberajú u nich vzorky na testovanie. „Pracujú v nepretržitej prevádzke v 12-hodinových pracovných zmenách. Sú to zdravotnícki záchranári so špeciálnym školením na výskyt vysoko nebezpečných nákaz,” vysvetlil manažér zdravotníckeho vzdelávania Záchrannej služby Košice Marek Žifčák s tým, že prevádzkujú tri vysokošpecializované BioHazard tímy, ktoré sú v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.
Cítia súdržnosť
Súčasťou košického BioHazard tímu je aj záchranárka Martina (26). „Pre mňa táto práca nie je náročná, len som si musela zvykať na masku, ktorú musíme mať počas transportu celý čas na sebe. Je to mierny diskomfort, ale viem, že som maximálne chránená a nie som vystavená riziku,“ prezradila Novému Času Martina. Podľa nej každý z testovaných situáciu prežíva relatívne pokojne a snažia sa spolupracovať. „Nad mojou situáciou a rizikom sa zbytočne netrápim, vybrala som si toto povolanie a robím to dobrovoľne. Zároveň medzi sebou ako záchranári i zo strany verejnosti cítime obrovskú súdržnosť,“ povedala. Každý z týchto záchranárov musí dodržiavať mimoriadne náročný a podrobný zoznam metodických pokynov.
Ide až o také detaily, ktoré určujú aj to, akou nohou má človek vystúpiť z vozidla a ako presne postupovať pri kontakte s pacientmi. „Najnáročnejšie je sústrediť sa na to, aby sme nič nevynechali pri našich postupoch. Robíme všetko pre to, aby sme sa nenakazili. Obavy sú stále, ale snažíme sa eliminovať všetky riziká,“ vraví Martinin kolega Julián (38), ktorého v práci motivuje aj to, že chcú byť nápomocní v zastavení šírenia vírusu. „Ľuďom stále dopredu vysvetlíme, čo sa bude diať, ale často majú obavy z toho, či sú nakazení,“ prezrádza záchranár skúsenosti z predošlých dní.
Neuveriteľná obetavosť
Keďže teraz takmer každá posádka sa môže stretnúť s nakazeným pacientom či už pri nehode, alebo keď niekto zamlčí cestovateľskú anamnézu, Záchranná služba Košice chráni všetky svoje posádky, čo je 57 staníc. „Chcel by som vyzdvihnúť prácu a obetu všetkých našich záchranárov, ktorí nepretržite s nasadením všetkých fyzických a psychických síl vykonávajú tieto výjazdy,” ďakuje manažér Záchrannej služby Košice zdravotníkom z prvej línie a dodáva: „Začíname cítiť už aj vlnu solidarity, podobne, ako keď sme zasahovali pri tragickej udalosti v Prešove na Mukačevskej ulici.“