Tieto opatrenia môžu byť použité univerzálne a teda pomôcť môžu aj všetkým športovcom na Slovensku. "Pripravili sme dve série opatrení. Prvá časť s názvom Prvá pomoc má mať za úlohu okamžite pomôcť športovcov, ktorý zostali bez príjmu. Druhú časť sme nazvali systémové opatrenia, ktoré je potrebné zaviesť a ktoré môžu športovcom na Slovensku pomáhať dlhodobo.
Na základe mojich predchádzajúcich debát s pánom Siekelom, pánom Šatanom alebo novým štátnym tajomníkom pre šport pánom Husárom som presvedčený, že ani im nie je osud športovcov ľahostajný a verím, že sa nám podarí nájsť rozumné riešenia, ktoré by boli akceptované či už na úrovni štátu alebo na úrovni zväzov.“ uviedol prezident SIHPA Oliver Pravda v tlačovej správe SIHPA.
SIHPA navrhla v rámci Prvej pomoci zaviesť dve opatrenia. Prvé opatrenie je na úrovni štátu a ide o "Fond na pomoc športovcom", z ktorého by každý športovec, ktorý prišiel o svoj príjem v dôsledku zákazu konania hromadných športových podujatí, mohol dostať finančné prostriedky aspoň vo výške minimálnej mzdy. Druhé opatrenie je na úrovni národných športových zväzov a ide o "Záchranný balíček pre športovcov", keď by zväz zo svojich prostriedkov doplatil hráčov odmeny do konca platnosti ich zmluvy.
Najmä v prípade SZĽH, keď Ligová rada rozhodla o zrušení celej ligy je namieste hovoriť o takejto kompenzácii pre hráčov. "V rámci systematických opatrení sme sa jednoznačne zhodli aj s Úniou futbalových profesionálov na potrebe zriadenia Fondu solidarity, do ktorého by mali prispievať športovci, kluby a národné športové zväzy. Takéto riešenia v iných oblastiach nášho života už fungujú, ide o moderné a finančné bez problémov zvládnuteľné opatrenie, ktorým by bolo možné napríklad pomôcť hráčom, ktorí nezavinene prišli o svoj príjem.“ dodal Oliver Pravda.
SIHPA ďalej navrhuje zavedenie kaucie, ktorú by hokejové kluby museli zložiť pred začiatkom sezóny rovnako ako aj futbalové kluby a vytvorenie nezávislého rozhodovacieho orgánu, ktorý by bol nezávislý od zväzov a vedel konať násobne rýchlejšie ako slovenské súdy.
Rovnako SIHPA navrhuje aj zmenu licenčného konania v SZĽH, ktoré je dlhodobo nastavené v neprospech hráčov. Hokejovým klubom stačí poslať zväzu čestné vyhlásenie, že nemajú voči hráčom dlhy a zväz licenciu klubu udelí. Potom každý rok pribúdajú súdne spory medzi klubmi a hráčmi, keď sa hráči roky domáhajú svojich peňazí. SIHPA dáva za príklad Českú republiku, kde systém funguje opačne a hráč musí svojím podpisom potvrdiť, že klub voči nemu nemá dlžoby, inak klub nedostane licenciu.