Preto je dôležitá dôkladná očista. Ideálna je poriadna ručná umyváreň, ale to niečo stojí. Nie každý má možnosť povenovať sa autu pri svojom dome. Veľmi dobre vybavené sú však aj autoumyvárky na benzínových pumpách. Či sa už svojmu štvorkolesovému miláčikovi budete venovať doma, alebo na verejnosti, nezabúdajte na dodržiavanie opatrení na ochranu zdravia v boji proti koronavírusu.
Prečo treba vozidlo dôkladne očistiť
- Počas zimného obdobia je na cestách posypová soľ, kamienky, a blato to spôsobuje koróziu.
- Najväčším problémom zimných ciest je pre auto soľ, ktorá je vysoko korozívna.
- Moderné autá sú proti nej veľmi dobre chránené, ale ak máte staršie auto (alebo si svoje nové chcete nechať dlho), údržba auta sa oplatí
Takto postupovať pri dôkladnej očiste
1.Umývacia linka
Možno vás prekvapí, že toto je prvý krok. Dnešné umývacie linky sú však veľmi dobré, používajú účinné čistiace prostriedky, majú mäkké penové kefy a inteligentné programy. Odporúča sa zvoliť si jeden z drahších programov, ktorý obsahuje aktívnu penu, tlakové predumytie a umývanie podvozka. Ak máte auto extrémne špinavé umyte predtým auto ručne umyť na wapke.
2. Dôkladné utretie
Po umývacej linke je dôležité poutierať zvyškovú vodu nielen z karosérie, ale aj rôznych špár a dutín. Sem sa totiž kefy nikdy nedostanú, ale prach a soľ sa tu usadzujú. Na benzínke môžete použiť papierové handry. Pootvárajte dvere a vyutierajte prahy aj samotné dvere z opačnej strany. Nevynechajte ani kufrové dvere či prednú kapotu.
3. Vysávanie
Ak v zime nepoužívate druhú súpravu koberčekov (ideálne gumených), dobre si auto povysávajte aj pod koberčekmi. Na vašich topánkach ste do auta totiž preniesli množstvo nečistôt a aj soli. Tá sa v aute spolu s vlhkosťou vyparuje a tiež môže spôsobiť koróziu napríklad podlahy.
4. Umytie okien
Zvonku vám ich „vyleštia“ kefy. Ale okná sa špinia aj zvnútra. Mikročiastočky prachu a soli sa usadia najmä na vnútornej strane čelného skla a spolu s vlhkosťou je to dobrý základ na množenie baktérií. To všetko vytvára na okne matný film, cez ktorý je najmä v protisvetle zlá viditeľnosť.
5. Utretie palubnej dosky a plastov
Soľ a prach, ktoré sa usadia v koberčekoch, sa každým nastúpením rozvíria a posadajú sa sedadlá a palubnú dosku. Palubnú dosku sa neodporúča vysávať, aby sa nedoškrabala, ideálne je použiť špeciálne utierky, ktoré kúpite napríklad na pumpe.
6. Úprava tlaku v pneumatikách
Ak ešte plánujete pár týždňov vydržať na zimných pneumatikách, skontrolujte si v nich tlak a upravte ho na predpísané hodnoty. Je možné, že pneumatiky budete mať pre oteplenie pretlakované, najmä ak ste ich hustili v tuhej zime. V tom prípade z nich treba vypustiť prebytočný tlak. Získate tak vyšší komfort a lepšie jazdné vlastnosti vrátane kratšej brzdnej dráhy. Nezabudnite skontrolovať tlak aj v rezervnom kolese!
7. Výbava auta
Odstraňovač mušiek: S prvým oteplením sa, žiaľ, vyroja prvé mušky, ktorých sa z čelných častí karosérie zbavuje ešte ťažšie než soli. Preto so sebou v aute noste sprej na odstránenie mušiek. Je to koncentrát, ktorý je ideálne nastriekať na „zamušené“ časti pred umývaním, aby ste po investícii do wapky alebo autoumyvárky neboli sklamaní, že mušky vám na karosérii stále zostali.
8. Kvapalina do ostrekovačov
Postupne si do auta dopĺňajte letnú zmes do ostrekovačov. Tá má upravené zloženie tak, aby pomáhalo s odstraňovaním mušiek, sladu napadaného zo stromov a podobne. Máte na výber z rôznych druhov, pričom základnú Alycol si môžete na vybraných pumpách do auta aj „natankovať“ zo špeciálneho stojana. Je to ekologické bezobalové riešenie, ktoré šetrí životné prostredie.