"Stali sa nám prípady, ako nedávno v Českej republike, kedy niektorí (slovenskí) občania odmietli nastúpiť do karantény, dokonca sa 'stratili' v Prahe. To hrozí diplomatickými problémami, že nám možno česká strana neumožní takúto možnosť repatriácie," uviedol Klus. Dodal, že v súvislosti so spomínanou kauzou slovenské úrady požiadali o pomoc slovenskú aj českú políciu.
Česko napríklad minulý týždeň letecky dopravilo do Prahy z Kanárskych ostrovov nielen českých občanov, ale aj Slovákov a Slovincov. Podľa Klusa slovenská diplomacia pomohla doteraz s návratom 1 468 svojich občanov. Väčšina z nich bola do krajiny dopravená organizovane a práve v takomto prípade musia Slováci nastúpiť do povinnej karantény v štátnych zariadeniach. Táto skutočnosť podľa Klusa spomaľuje repatriáciu ľudí, pretože najprv musia úrady vyčleniť príslušné ubytovacie kapacity.
Niektorí Slováci sa už sťažovali na nízku kvalitu ubytovania v karanténnych centrách. Ešte minulý týždeň vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková povedala, že stovky Slovákov nedodržali povinnú karanténu, ktorú úrady nariadili pre niektoré skupiny občanov ako jedno z opatrení proti šíreniu koronavírusu. Previnilcom za to hrozí pokuta. Slováci, ktorí sa vrátia do vlasti individuálne, musia nastúpiť do dvojtýždňovej domácej karantény.