Otvoria záhradníctva?
Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík vrdí, že nechce zraziť ekonomiku na kolená. Preto chce uvoľniť doteraz nadstavené pravidlá, a tak by mohli byť otorené aj ďalšie obchody. „Napríklad záhradkárstva, keď chceme, aby sme boli sebestační. Musí sa však sprísniť spôsob predaja,“ povedal Sulík s tým, že predaj bude možný iba s rúškom a rukavicami. Štát musí podľa neho obmedziť kontroly a všetci kontrolóri by mohli byť nasadení na to, aby v teréne dohliadali na dodržiavanie opatrení v súvislosti s koronavírusom.
Medzi novými nakazenými je aj väzeň
Na Slovensku máme 186 nakazených. Pribudol len 1, ktorý bol identifikovaný spomedzi 29 testovaných. Medzi infikovanými sa objavil odsúdenec, ktorý bol vo väzení v Bratislave. Informáciu potvrdil Zbor väzenskej a justičnej stráže. „Odsúdený bol prevezený do nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Jeho stav je stabilizovaný, s miernym priebehom ochorenia. Pôvod možnej nákazy nie je jednoznačne určený,“ píšu na sociálnej sieti. Keďže ide o odsúdeného, ktorý je zaradený v minimálnom stupni stráženia a umiestnený v samostatnom objekte ústavu, boli do preventívnej karantény umiestnení aj ostatní odsúdení spolu s väzenským personálom.
Zriadili permanentný krízový štáb
Súčasťou štábu je aj vedec Robert Mistrík, infektológ Vladimír Krčméry či predseda LOZ Peter Visolajský. Tí savyjadrili aj k možnostiam liečby. „Doteraz je pomerne veľký počet štúdií a zo 6 liekov, ktoré boli v týchto štúdiách, sú na Slovensku registrované a dostupné 4 druhy liekov,“ povedal Krčméry. Lieky podľa neho máme k dispozícii a už sa pripravuje aj registrácia piateho lieku. Ďaľší člen štábu však upozorňuje, že lieky zatiaľ slúžia len na zmiernenie klinických príznakov. „Keďže je taká situácia, aká je, firmy sa snažia stlačiť vývoj vakcíny na mesiace,“ avizoval Mistrík.
Pomôcť majú súkromné laboratóriá
Hoci je testovanie jedinou možnosťou, ako účinne bojovať proti nákaze, aj keby sa nám podarilo nakúpiť súpravy zo zahraničia, Slovensko má obmedzenú kapacitu, koľko ich môže denne urobiť. V súčasnej dobe by sme vedeli vo verejných a súkromných laboratóriách urobiť približne 3 000 testov za deň. „Ak chceme dosiahnuť čo najväčší počet vyšetrení testami na vírus, treba do toho zapojiť aj súkromné laboratóriá,“ vyhlásil Matovič. Súkromné spoločnosti už prisľúbili súčinnosť. Dnes je denne testovaných asi 300 ľudí, čo je žalostne málo.
O návrat na Slovensko požiadalo 3009 ľudí
„Na Slovensko sa ich podarilo doteraz prepraviť 1 059,“ uviedol to na tlačovej besede stýtny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Štyri stovky ľudí prišli domov na vlastnú päsť, ale s pomocou rezortu. „Najbližšie sa domov vráti asi 300 Slovákov z USA, naplnenosť lietadla je zatiaľ 75 %, musia sa ešte doriešiť problémy holandského dopravcu, ktorý to zabezpečuje. Tento týždeň by mohli v Bratislave pristáť 2 alebo 3 lietadlá z Číny. Pozeráme sa aj na iné krajiny, ktoré nám už ponúkli pomoc, ako Južná Kórea či Japonsko,“ povedal Klus.