Ramaphosa uviedol, že vláda JAR sa rozhodla zaviesť celoštátne obmedzenia pohybu ľudí od štvrtka 26. marca, aby sa zabránilo katastrofe. "Toto číslo (počet nakazených) sa bude naďalej zvyšovať," varoval. Dodal, že nasledujúce dni budú rozhodujúce.
Bez ráznych krokov bude podľa neho počet nakazených stúpať a ich prudký nárast spôsobí, že preťažený zdravotnícky systém nebude môcť poskytnúť pomoc ľuďom, ktorí ju budú potrebovať.
"V populácii, akou je tá naša, to bude extrémne nebezpečné, keďže tu máme vysoký počet ľudí s oslabenou imunitou v dôsledku HIV a TBC, ako aj vysokú mieru chudoby a podvýživy," dodal.
Prezident vyhlásil, že do ulíc nasadí armádu, ktorá bude polícii pomáhať s dozeraním na 21 dní trvajúcu karanténu. "Nariadil som nasadiť Juhoafrické národné obranné sily (SANDF), ktoré budú podporovať juhoafrickú políciu a zaistia, že opatrenia, ktoré oznamujeme, budú implementované," povedal Ramaphosa v prejave k národu.
Obyvatelia JAR budú môcť naďalej opustiť svoje domovy v prípade, že si pôjdu nakúpiť, budú chcieť navštíviť lekára alebo si vyzdvihnúť sociálne dávky, dodal prezident, ktoré citovala agentúra Reuters.
JAR zaviedla už minulý týždeň viaceré opatrenia - uzatvorili sa hranice pre cudzincov prichádzajúcich z najviac zasiahnutých krajín a od minulej stredy sú zatvorené aj všetky tamojšie školy.
V Mexiku vstúpili v pondelok do platnosti čiastočné obmedzenia verejného života. Zatvorené sú školy, kiná a múzeá a odložené sú aj verejné podujatia, keďže počet nakazených novým koronavírusom stúpol v krajine na 316. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
V rámci opatrení zavedených na štyri týždne úrady požiadali obyvateľov, aby sa dobrovoľne zdržiavali vo svojich domovoch. Vláda mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, ktorú kritizujú za oneskorenú a vlažnú reakciu na šírenie koronavírusu, úplne nezakázala verejné aktivity pre obavy, že by to príliš poškodilo ekonomiku krajiny.