Vláda vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov. Matovič zdôraznil, že štát chce týmto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá hygienické pokyny.
Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci. Matovič uviedol, že pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9.00 do 12.00 h. Poukázal, že dôchodcovia nebudú musieť jazdiť v mestskej hromadnej doprave v ranných hodinách, kedy je preplnená, ale pôjdu v čase, kedy je takmer prázdna. "Zároveň vyzývame dôchodcov, aby vychádzali z domu len v nevyhnutných prípadoch, najmä v čase od 9.00 do 12.00 h," povedal premiér s tým, že štát odporúča seniorom, aby požiadali o pomoc iných. Zároveň ale majú eliminovať osobný kontakt s inými ľuďmi, aj s rodinou.
Matovič apeloval na seniorov aj v súvislosti s bezplatnou železničnou dopravou, ktorú podľa neho ešte dosť využívajú. "Ohrozujete samých seba, ale aj nás ostatných," povedal Matovič s tým, že keď to nebudú seniori rešpektovať, dočasne bude bezplatná doprava pre nich zrušená, podobne ako to urobili v prípade cestovania zadarmo u študentov. Mestá a obce štát vyzval, aby zriadili telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín.
Ďalším opatrením bude povinnosť nosiť ochranné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu. Ľudia, ktorí sa dostanú do radu, budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota.
V čase krízy by mohli štátne inštitúcie v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné dáta užívateľov mobilných telekomunikačných služieb. Príslušná zmena zákona bude predložená v skrátenom legislatívnom konaní. "Dnes tieto dáta majú k dispozícii mobilní operátori. Aj zákon o GDPR hovorí, že práve v takomto čase by sme tie dáta mohli využívať, ale na to, aby si aj títo mobilní telekomunikační operátori boli istí, aby sme naozaj tomu spravili zákonnú formu a priestor, aby sme tieto dáta mohli využívať v záujme ochrany verejného zdravia, predložíme ešte dnes v skrátenom legislatívnom konaní zmenu príslušného zákona," priblížil Matovič.
Matovič oznámil, že na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. V ostatných nemocniciach majú byť podľa neho vytvorené samostatné pavilóny. Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200 000 testov na ochorenie COVID-19. Nepôjde však o rýchlotesty. Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. Štát zároveň zakázal vývoz potrebných liekov mimo SR.
Rezort slovenskej diplomacie má za úlohu spracovať sumár opatrení z krajín, kde je nový koronavírus. "Vybrali sme krajiny, kde to zvládajú, ale aj tie, kde to nezvládajú. Chceme si zobrať príklady dobrej praxe k srdcu," povedal premiér. Ministerstvo obrany bude musieť identifikovať tých príslušníkov armády, ktorých budú môcť predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, keby to bolo potrebné.
Premiér zároveň informoval, že platí výnimka pre poskytovanie služieb notárov a advokátov, nebudú plynúť zákonné lehoty, a to od 12. marca do 30. apríla. Zároveň nebudú realizované ani žiadne exekúcie či dražby. Ďalším opatrením, ktoré v utorok predstavili je, že RTVS bude každý deň o 18.00 h vysielať bohoslužby a taktiež bude mať povinnosť vysielať vyučovacie sloty pre deti.
"Zatiaľ sme prijali opatrenia, ktoré považujeme v tejto chvíli za dostatočné. Zvyšujú ochranu najmä ľudí nad 65 rokov," poznamenal premiér s tým, že do budúcna nie je vylúčené sprísnenie akýchkoľvek opatrení. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že tieto opatrenia sú adekvátne. V súvislosti s prepravou osôb v taxíkoch uviedol, že tento zákaz bude platiť naďalej. Tvrdí, že riziko nákazy medzi osobami je veľmi vysoké, preto stále platí len možnosť prepravy tovaru. Platnosť zákazu organizovania spoločenských, hromadných, kultúrnych podujatí bola predĺžená podľa slov Matoviča "do odvolania."
Ďalšie opatrenia v skratke
- Posúvajú sa povinné zdravotnícke a preventívne prehliadky
- Zákaz vývozu potrebných liekov mimo SR
- Dôchodcovia by mali vychádzať z domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch
- Úrad verejného zdravotníctva SR vydá hygienické pokyny pre sociálne zariadenia
- Nebudú plynúť zákonné lehoty naprieč všetkými ministerstvami
- Budú zavedené bezplatné a cielené SMS správy pre vybrané skupiny ohrozených obyvateľov
- Bola predĺžená platnosť zákazu organizovania spoločenských, hromadných a kultúrnych zhromaždení do odvolania