Vedci objavili najstaršiu a najlepšie zachovanú fosíliu vtáčej lebky. Ide o 67 miliónov rokov starý druh hydiny, ktorý behal dinosaurom pod nohami. Objavitelia ho nazvali „Zázračné kura“. Večná otázka je konečne zodpovedaná. Skôr bola sliepka. Alebo aspoň jej predchodca. Vedci našli najstaršiu fosíliu moderného vtáka.
Nazvali ho „Zázračné kura“ a predpokladá sa, že je predchodcom dnešných sliepok a kačíc. Nález je pravdepodobne najlepšie zachovaná fosília vtáčej lebky, aká sa kedy našla. Je približne 67 miliónov rokov stará. Znamená to, že tento vtáčik žil po boku dinosaurov asi milión rokov predtým, než vyhynuli. Tento druh nesie odborný názov „Asteriornis“, podľa Astérie, starogréckej bohyne padajúcich hviezd.
Podľa vizualizácie vyzeral ako zvláštna kombinácia sliepky a kačky, a je to najstarší nález akejkoľvek hydiny. „Vo chvíli, keď som prvýkrát uvidel, čo sa ukrývalo pod skalou, bol tým najúžasnejším momentom mojej vedeckej kariéry,“ uviedol nálezca a autor štúdie paleobiológ Daniel Field z Univerzity v Cambridgei. Nález obsahuje lebku a kosť nohy a nápadne pripomína kosti sliepok, ktoré možno vidieť na farmách či dvoroch.
CT sken s vysokým rozlíšením pomohol vedcom určiť, že „Zázračné kura“ malo drobné telo, zobalo potravu podobne ako kura a žilo blízko morského pobrežia. „Pôvod rozmanitosti vtáctva je zahalený tajomstvom – okrem toho, že vieme, že moderné vtáky sa objavili v určitom okamihu ku koncu obdobia dinosaurov, o nich máme len málo fosílnych artefaktov, ktoré sú z obdobia po zásahu obrovského asteroidu,“ uviedol spoluautor štúdie Albert Chen. „Táto fosília poskytuje najskorší pohľad na to, aké boli vtáky v počiatočných fázach svojej evolučnej histórie,“ dodal Chen.
Asteriornis maastrichtensis
- žil pred 66,8 mil. rokov
- Mezozoická éra
- hmotnosť cca 394 g
- obýval prímorské oblasti
- strava pozostávala z rastlín a drobných živočíchov