Lenže má aj to naše a na Slovensku prežil väčšinu svojho života. Matka mladého muža je zúfalá a nevie, ako mu má pomôcť, aby nemusel narukovať. Andrea (49) spoznala otca svojho dieťaťa, ktorý je Grék, v Nemecku. Keď sa im tam narodil Nikolaus, vybavila mu slovenské občianstvo a rodný list. Synčeka však dali pokrstiť na želanie otca v jeho rodisku. „S manželom sme sa neskôr rozviedli a so synom sme sa vrátili na Slovensko.
Pre istotu som si dala overiť, či má Niko naše občianstvo a všetko bolo v poriadku,“ vraví Hlohovčanka. Vtedy ešte netušila, že po dlhých rokoch od rozvodu zažije trápenie, ktoré nechce prežiť žiadna matka. Pred 3 rokmi totiž ju a syna šokoval e-mail z gréckej ambasády, ktorý obsahoval povolávací rozkaz. „Dala som si všetko preložiť a najprv som si myslela, že si niekto z nás robí žarty. Písali, že syn je občanom Gréckej republiky, na Slovensku je rezidentom a u nich musí absolvovať povinnú vojenskú službu,“ hovorí prekvapená Andrea, ktorá dovtedy ani nevedela, že jej dieťa má grécke občianstvo.
Nepomohli ani doklady
A tak sa začal kolotoč doťahovačiek s ambasádou. Zúfalá matka sa obrátila aj na exmanžela, aby pomohol vyriešiť túto situáciu. „Povedal mi, že všetko vybavil. No nie je to tak, pretože z ambasády sa mi stále ozývajú. Všetky potrebné dokumenty, dokazujúce synovo slovenské občianstvo a národnosť, som im už pritom zaslala. 18 rokov sa o Nika nezaujímali a teraz potrebujú práve jeho?“ krúti hlavou Andrea.
Naposledy mali požiadať o odklad vojenskej služby na dobu neurčitú, čo predtým aj urobili, no ako tvrdí Andrea, nič sa nezmenilo. „Vôbec neviem, čo mám robiť a na koho sa obrátiť. Cítim bezmocnosť,“ dodáva nešťastná žena. Nový Čas v tejto súvislosti oslovil grécku ambasádu aj Ministerstvo zahraničných vecí SR. Na otázky, ako by Andrea mala v tejto situácii postupovať, však do uzávierky nereagovali.
Vojenská služba v Grécku
- povinná pre mužov od 18 do 45 rokov
- trvá 9 mesiacov