Padla pritom len po 50 dňoch pri moci. Vládnuť však bude naďalej - dočasne, až do vytvorenia novej vlády.
Hlasovanie o nedôvere inicioval menší koaličný partner, Demokratická liga Kosova (LDK), po nezhodách s premiérom. Po 12-hodinovej debate sa skončilo výsledkom 82 hlasov za vyslovenie nedôvery, 32 proti a jeden poslanec sa zdržal. Premiér Albin Kurti z ľavicového hnutia Sebaurčenie sa teraz môže počas dvoch týždňov pokúsiť zostaviť novú vládu alebo vyhlásiť predčasné parlamentné voľby.
Zasadnutie parlamentu nebolo pre obavy z nového koronavírusu prístupné verejnosti a médiám, vysielala ho však naživo televízia. Poslancov od seba oddeľovalo kreslo, mali na sebe masky a rukavice a samotnú sálu počas rokovania prinajmenšom dvakrát dezinfikovali.
Hlasovaniu predchádzalo odvolanie ministra Agima Veliu zo stredopravej Demokratickej ligy Kosova za to, že nesúhlasil s vládnou politikou v boji proti novému koronavírusu. "Premiér sa rozhodol ukončiť dohodu s LDK, keď prepustil ministra bez toho, aby to najprv konzultoval s partnerom," vyjadril sa predseda parlamentnej skupiny LDK Arben Gashi.
Kurti obvinil svojho koaličného partnera z toho, že sa spojil s prezidentom Hashimom Thacim, ktorý sa podľa neho skryto usiluje o výmenu území so Srbskom. Prominentní politici z oboch krajín tvrdia, že Thaci a jeho srbský náprotivok Aleksandar Vučič o výmene území diskutovali.
Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008 po vojne, ktorú rozpútala srbská násilná kampaň proti kosovským Albáncom a ukončili ju až nálety pod velením NATO. Ako nezávislý štát ho uznáva viac ako sto krajín. Belehrad jeho nezávislosť doteraz odmieta uznať a vzájomné vzťahy ostávajú napäté.