Píše o tom agentúra AFP. "Hoci situácia zostáva veľmi vážna, začíname pozorovať niektoré povzbudivé náznaky. V Taliansku, ktoré má najvyšší počet prípadov v tomto regióne, práve zaznamenali o niečo nižšiu rýchlosť šírenia nákazy, aj keď je stále príliš skoro povedať, že pandémia v tejto krajine vrcholí," konštatoval regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge na tlačovej konferencii.
V Európe zatiaľ zaznamenali viac ako 220 000 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2, pričom 11 987 ľudí mu podľahlo, informoval európsky úrad WHO.
Znamená to, že šesť z každých desiatich prípadov nákazy a sedem z desiatich úmrtí hlásili v Európe. Počet prípadov nákazy na celom svete prekročil 400.000.
Mnohé európske krajiny prijali v čase šírenia koronavírusu prísne obmedzenia vrátane karanténnych opatrení a uzavretia podnikov a hraníc, ako aj zhromažďovania sa na verejnosti vo väčšom počte.
Podľa Klugeho sa bude čoskoro dať určiť, do akej miery majú takéto opatrenia účinok. Upozornil však vlády a obyvateľov, aby si uvedomili "novú realitu" vytvorenú pandémiou a pripravili sa na jej dlhodobý vplyv. "Nebude to šprint, ale maratón," dodal Kluge.