Zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odborné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba. "Potrebujeme testovať ľudí, ktorí potrebujú neodkladné operácie, takisto aj zdravotníkov," poznamenal minister.
Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní. Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí "dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu".
Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať. Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2000. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že vďaka zapojeniu sa štátnych laboratórií sa skráti doba čakania na výsledok a zvýši sa aj kapacita vyšetrených vzoriek denne.
Pred každou nemocnicou by podľa Matoviča malo pribudnúť vonkajšie odberné miesto, vďaka ktorému budú chránení pacienti, ktorí nemajú podozrenie na tento druh ochorenia. Ako potvrdil, súkromné laboratóriá zabezpečia zvoz odobratých vzoriek do všetkých laboratórií bez ohľadu na to, či je štátne alebo súkromné.
Výsledok z testovania na nový koronavírus po novom podľa premiéra dostanú aj ľudia, ktorí budú mať negatívny výsledok, nielen tí, čo ho majú pozitívny. "Chceme, aby pozitívny výsledok oznamovali ľudia, ktorí sú na to vyškolení," povedal premiér. Krajčí dodal, že informáciu o tom, že je pacient pozitívny na nový koronavírus, dostane aj jeho všeobecný lekár. "Jeho úlohou bude pozitívne testovaného pacienta v rizikovej skupine 65 plus každý deň kontaktovať," uzavrel minister zdravotníctva.