Informovala o tom vo štvrtok stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM).
Za toto obdobie pribudlo aj 78 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je tak celkovo 434. Väčšina zosnulých je vo veku 80 - 84 rokov.
"Počet hospitalizovaných pacientov a počet úmrtí stúpa pomalšie, ako v situácii bez prijatých opatrení. To by mohlo naznačovať, že tieto opatrenia ovplyvňujú rýchlosť šírenia vírusu," uvádza sa v stanovisku RIVM. Podľa inštitútu sa to bude dať lepšie posúdiť na konci tohto alebo začiatkom budúceho týždňa.
Najviac nakazených (2161) hlási provincia Severné Brabantsko. Nasledujú provincie Južné Holandsko (1042) a Severné Holandsko (1029). Najmenej prípadov je v provinciách Frízsko a Drenthe.
Holandská vláda rozposlala v nedeľu všetkým občanom SMS správu s výzvou, aby čo najdlhšie zostali doma a prispeli tak k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu. Občanom odporučila vyhýbať sa sociálnym kontaktom a udržiavať odstup najmenej 1,5 metra. Zhromaždenia viac ako 100 ľudí sú zakázané a školy, divadlá, kiná a reštaurácie sú zatvorené.
Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku vo štvrtok 10 714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí na COVID-19, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na úrad pre zdravotníctvo (BAG). Od stredy sa počet infikovaných zvýšil o 949 a pribudlo aj 58 úmrtí.
Doteraz bolo vo Švajčiarsku podľa portálu 20min.ch vykonaných okolo 91 400 testov a k štvrtkovému popoludniu bol výsledok pozitívny pre 14 percent testovaných osôb.
Najvyšší počet infekcií na 100 000 obyvateľov majú kantóny Ticino (392,8), Vaud (294,2), Bazilej-mesto (292,1) a Ženeva (205,4).
Švajčiarska vláda, ako aj centrálna banka sa pomocou snažia posilniť aktuálnou krízou zasiahnutú ekonomiku. Nemocniciam vo zvládaní situácie pomáha aj armáda, ktorá nebola mobilizovaná od druhej svetovej vojny.