Úrad verejného zdravotníctva by mal mať prístup k menu a adrese, nie je však jasné či budú sledovať všetkých, alebo iba ľudí s potvrdenou nákazou. ÚVZ však môže dáta uchovávať len počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu. Iné európske krajiny tiež mapujú pohyb ľudí cez polohu telefónu, ale anonymne. Viaceré, najmä ázijské krajiny sa takto snažia bojovať proti šíreniu vírusu.
Singapur – komunikujú cez aplikácie
Singapurské úrady vytvorili aplikáciu s názvom TraceTogether. Tá posiela správy s internetovou adresou na potvrdenie polohy. Aplikácia potom zbiera dáta a posiela informácie o nákaze a o miestach so zvýšeným výskytom nakazených osôb.
Takáto platforma však nemá uplatnenie v Európskej únii alebo USA, pretože vyslovene porušuje protokol GDPR o zdieľaní zdravotných záznamov medzi nemocnicami, úradmi a treťou stranou. TraceTogether využíva blue- tooth, aby zistila, či sa nachádzate v blízkosti iného užívateľa aplikácie, a ak zistí, že sa držiteľ telefónu nachádzal v blízkosti infikovanej osoby, pošle ho na testovanie. Vláda tiež posiela cez aplikáciu Whatsapp informácie o pandémii.
Rakúsko, Nemecko a Taliansko – mapovanie pohybu
Dáta poskytnuté tretím stranám sú anonymné, pretože protokol GDPR nedovoľuje odovzdávať osobné údaje bez súhlasu súdu. Zozbierané údaje sa používajú na sledovanie pohybu obyvateľstva. V talianskej Lombardii tieto dáta preukázali, že pohyb osôb sa znížil o 60 %.
Izrael – sledovanie tajnou službou
Izraelský parlament schválil už 16. marca zákon, ktorý umožňuje sledovanie pohybu osôb, ktoré mali pozitívny test na prítomnosť koronavírusu a majú byť v karanténe. Sledovanie vykonáva izraelská tajná služba Shin Bet. Ich cieľom je mapovať pohyb nakazeného a následne tento pohyb priradiť k osobám, ktoré mohli byť vystavené riziku nákazy. Dáta nie sú anonymné, no smú sa používať iba 30 dní, a súhlas musí udeliť prokurátor.
Irán – Veľký brat ťa vidí
V Iráne vyvinuli aplikáciu AC19, cez ktorú vedia sledovať pohyb osôb naživo a s veľkou presnosťou. Vedia dokonca aj meno a adresu majiteľa mobilného telefónu. Vláda žiada obyvateľov, aby si aplikáciu nainštalovali do telefónu. Minister Azari Jahromi tvrdí, že takto už získali údaje o 3,5 mil. obyvateľov.
Taiwan - monitorovanie
Taiwančania vyvinuli tzv. elektronickú ohradu, ktorej cieľom je monitorovať ľudí v karanténe. Chcú zabrániť porušovaniu karantény a ochrániť tak nenakazených obyvateľov krajiny. Systém monitoruje telefónny signál. V prípade pohybu alebo vypnutia telefónu dostanú úrady hlásenie, a v priebehu 15 minút vedia navštíviť alebo kontaktovať majiteľa telefónu. Taktiež vykonávajú námatkové telefonáty 2-krát denne v náhodných časoch. Takto kontrolujú, či si majiteľ telefóna nevyšiel na prechádzku bez telefónu.