Firma sa však teraz rozhodla vyrábať tieto prístroje prioritne pre Slovensko. Naše nemocnice tak už v tomto týždni rozšírili svoje vybavenie o 47 pľúcnych ventilátorov, ktoré nakúpili práve od firmy Chirana.
Jediný výrobca pľúcnych ventilátorov v strednej Európe mobilizuje všetky svoje výrobné kapacity, aby čo najviac pomohol nemocniciam na Slovensku. „Máme už 52-ročnú tradíciu vo výrobe anestetických a dýchacích prístrojov. Našim zákazníkom aktuálne dodávame dva modely - Chirana AURA a Chirana AURA Basic. Rozdiel je v zabudovaných dýchacích režimoch a vo výbave týchto prístrojov,“ vysvetlil generálny riaditeľ spoločnosti Chirana Ján Brkal s tým, že za celú históriu firma vyrobila 80-tisíc rôznych prístrojov.
„Ročne vyrobíme 400 až 500 kusov takýchto pľúcnych ventilátorov,“ upresnil Brkal. „V našich prístrojoch máme implementovaný špeciálny dýchací režim. Tento režim viachladinovej ventilácie pľúc je prioritne určený pre pacientov s rôznorodým poškodením pľúc, ako i pri vírusových pneumóniách, čo je pre aktuálne ochorenie COVID-19 to najlepšie riešenie,“ hovorí riaditeľ.
Slovensko má prednosť
Firma už pracuje na tom, aby zvýšila svoju produkciu. Náš zdravotnícky systém by totiž podľa odhadov Inšitútu zdravotnej politiky mohol zvládnuť 550 ventilovaných pacientov s ochorením COVID-19. „Zvyšujeme opatrenia, aby sme nami vyrábaný počet dýchacích prístrojov čo najviac zvýšili. Verím, že sa nám to podarí,“ povedal Brkal a dodal, že prístroje teraz dostanú prednostne slovenské nemocnice.
„Na základe rozhodnutia krízového štábu a ministerstva zdravotnícta išlo prvých 47 kusov dýchacích prístrojov do všetkých fakultných nemocníc na Slovensku,“ uviedol riaditeľ a dodal, že v prípade záujmu od novej vlády majú záujem s ďalšími dodávkami pokračovať.
Obrovský záujem o pľúcne ventilátory od Chirany je aj v zahraničí.„Aktuálne na všetky nové objednávky na dýchacie prístroje máme veľmi dlhé dodacie lehoty, čo je až 150 - 180 dní,“ uviedol Brkal. Vo firme pracuje 250 zamestnancov. „Zatiaľ nemáme žiadny prípad s nákazou koronavírusom. Naši zamestnanci pristupujú k práci veľmi zodpovedne, uvedomujú si vážnosť situácie a prikladajú ruku k dielu,“ uzavrel generálny riaditeľ s tým, že ich pľúcne ventilátory sa pohybujú v cenovej relácii od 20- až do 30-tisíc eur.