Vysokovýkonné pomôcky z ich dielne totiž budú mať ochrannú triedu FFP4. Dostanú ich prednostne nemocnice a záchranári. Aby toho nebolo málo, vedci už tlačia ochranné štíty, klipy na rúška a chystajú aj výrobu špeciálnych lineárnych čističov ovzdušia. Medzi nedostatkové artikle na Slovensku ešte stále patria rúška a respirátory pre zdravotníkov. No kým rúško si vieme svojpomocne vyrobiť aj sami, na výrobu respirátorov je potrebná špičková technológia a 3D tlačiareň.
Tejto výzvy sa chopili biomedicínski inžinieri z SjF TUKE. Vynašli vysokoúčinný trvalý respirátor, ktorý dokážu sami vyrobiť v špecializovanom Prototypovom a inovačnom centre fakulty. „Tretí týždeň deň aj noc asi desiati robíme na riešení pre ľudí v prvej línii. Pri návrhu sme apelovali na bezpečnosť, účinnosť a jednoduchosť používania,“ hovorí dekan Strojníckej fakulty Jozef Živčák.
„Naše trvalé respirátory budú najvyššej štvrtej kategórie FFP4. Navrhli sme vlastný dizajn z pružného polyuretánu, ktorý sa prispôsobí tvári, nebude tlačiť a hermeticky sa uzavrie. Dýchanie a vydychovanie bude výlučne cez komoru dvoch vydychovacích a vdychovacích filtrov. Filtre z uhlíka a striebra budú kaskádovito usporiadané a oddelené mriežkou,“ vysvetľuje ďalej profesor.
Takýto respirátor podľa neho vydrží aj celý život. Stačí len meniť filtre. „Respirátory budeme vyrábať technológiou 3D tlače na všetkých našich tlačiarňach. Kupujeme ďalších šesť. Výrobu zabezpečíme našimi odbornými pracovníkmi spolu s kolaboratívnymi robotmi v našom inovačnom centre. Nechceme na nich zarobiť, v cene zohľadníme náklady na materiál a energie,“ pokračuje Živčák.
Koľko budú stáť?
Už v pondelok vyrobia overovaciu sériu a začnú naplno tlačiť desiatky respirátorov denne. Koľko presne, však ukáže až skúšobná výroba, rovnako aj to, koľko bude stáť jeden respirátor. Náklady na výrobu jedného sú okolo 30 €. Do voľného predaja sa zatiaľ nedostanú, hoci záujem je obrovský. Prvé množstvá poputujú rovno zdravotníckym pracoviskám a záchranárom.
„Do nemocníc by sa mohli dostať ku koncu budúceho týždňa,“ vraví Živčák s tým, že respirátory budú poskytovať za minimálne možné náklady. Doteraz vedci pre nemocnice vyrobili ochranné štíty, ktoré sa dajú sterilizovať. Vytlačili ich zatiaľ asi 60. „Budeme robiť aj klipy na rúška, ktoré nebude treba šiť,“ vysvetľuje Živčák a dodáva, že plánujú spustiť aj výrobu biovirálnych čističov ovzdušia. „Nepôjde o ionizátor, ale o reaktor, na ktorom sa viažu radikály,“ prezradil profesor.