Poslanec Robert Hajšel (Smer-SD) upozornil, že Únia už zažila viacero kríz, ale súčasná ekonomická, sociálna, a najmä humanitná kríza vyvolaná šírením nového koronavírusu si vyžaduje bezprecedentné kroky a rýchle konanie. "Všetky opatrenia, ktoré sme na výnimočnom plenárnom zasadnutí schválili, sú potrebné, ale mali prísť aspoň o niekoľko týždňov skôr. Vládam členských štátov sme rozviazali ruky, dúfam, že to pocítia aj ľudia," uviedol.
Takmer jednohlasný výsledok štvrtkových hlasovaní znamená podľa Hajšela to, že Európska únia pomôže štátom, regiónom, zdravotníckym systémom, malým a stredným podnikom a podnikateľom, ale hlavne občanom.
"Slovensko, jeho podniky a občania môžu dostať až 2,5 miliardy eur. Aj keď ide väčšinou o presuny zo štrukturálnych fondov, je dobre, že sa to podarilo a ľudia nemusia mať pocit, že EÚ na nich zabudla," skonštatoval.
Zároveň upozornil, že na Slovensku je viac než 500 000 malých a stredných podnikateľov, ktorí vytvárajú viac ako polovicu pracovných miest a sú v kontexte hroziacej nezamestnanosti jednou z najzraniteľnejších skupín.
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) podotkol, že dôjde k zmene pôsobnosti Európskeho fondu solidarity. "Tak, aby sa mohol mobilizovať aj v prípade krízy vo verejnom zdraví. V leteckej doprave zakážeme lietanie naprázdno a umožníme, aby leteckým spoločnostiam ostávali licencie, aj keď neprevádzkujú žiadne lety. Tieto opatrenia sú len začiatkom spoločného európskeho boja proti pandémii," spresnil.
Podľa jeho slov EÚ musí v najbližších týždňoch zabezpečiť spoločné nákupy zdravotníckeho materiálu i lepšiu výmenu vedeckých informácií a stabilizovať eurozónu tak, aby vydržala mohutné výdavky na jednej strane a ešte väčšie výpadky príjmov na druhej strane.