Smer poukázal na drahšie testy v súkromných laboratóriách: Matovič reaguje
27. 3. 2020, 18:59 (aktualizované: 29. 5. 2020, 13:01)

Zdroj: tasr
Slovenská vláda mala odmietnuť 150 000 genetických testov na ochorenie COVID-19, o ktoré následne prejavila záujem Česká republika. Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš tvrdí, že šlo o babráctvo permanentného krízového štábu, pričom sa to následne snažil zvrátiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Je podľa neho preto otázne, či boli testy skutočne nevyhovujúce pre slovenské laboratóriá, ako tvrdila vláda. Smer-SD chce tiež vedieť, prečo stúpla cena testovania na nový koronavírus v súkromných laboratóriách z 30 na 48 eur.
Igor Matovič v súvislosti s cenou testov v súkromných firmách v piatok vysvetlil, že o nej diskutovali aj so zdravotnými poisťovňami, Úradom verejného zdravotníctva SR aj rezortom zdravotníctva. Tie podľa jeho slov porovnali túto sumu s financiami, ktoré by na testy vynaložili štátne firmy. Cenu 42 eur za vyšetrenie a šesť eur za odber v súkromných firmách označil preto za prijateľnú a férovú.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priblížil, že ak testy podstúpi indikovaný pacient, bude ich preplácať zdravotná poisťovňa. Premiér dodal, že súkromné firmy v danej cene zabezpečia aj odvoz vzoriek. Vysvetlil, že cena testovania stúpla v priebehu uplynulých dní aj vzhľadom na nárast cien kitov pri odberoch. Premiér podotkol, že náklady na testovanie nie sú také vysoké v porovnaní so škodami, ktoré spôsobuje nový koronavírus, čo je podľa jeho slov 70 miliónov eur denne.
Autor: TASR