Väčšinu roka trávi táto krásna žena v zahraničí, najmä v Indonézii a Mexiku, kde zachraňuje morské predátory. Pred pár rokmi založila vlastný projekt a meno tejto organizácie je Blue Religion (Modré náboženstvo). Cieľom je nielen ochrana žralokov, ale aj celého podmorského sveta. Odvážnej Slovenke učarovali žraloky už v detstve „Jazdila som s rodičmi na dovolenky, kde som sa zoznámila s oceánom a žraloky ma začali fascinovať.
Keď som chodila šnorchlovať, zbadala som ho a veľmi som sa zľakla. V hlave som mala zakódované, že žralok je veľký predátor a chce mi ublížiť. Videla som však, že pláva odo mňa preč, on sa bál mňa. Preto sa mi zdal tento predsudok človeka voči žralokom nespravodlivý a začala som sa im viac venovať,“ vraví Lucia. Keď mala 16 rokov, presťahovala sa do Indonézie, kde začala pracovať na záchrane morských predátorov.
Rybári ich lákajú na loď
Luciin zaujímavý projekt má viac častí. „V jednej organizujeme expedície, v rámci ktorej vezmeme so sebou turistov na loď a vysvetľujeme im všetko o žralokoch. Ďalšou súčasťou nášho projektu sú rybári, ktorí lovili a zabíjali v minulosti žraloky. Teraz sú v našej posádke, ponúkame im túto alternatívnu prácu. Namiesto zabíjania lákajú žraloky k lodi a my potom s nimi plávame, fotíme ich a vzdelávame ľudí v tejto problematike,“ hovorí mladá žena, ktorá všetky expedície sprevádza. V otvorenom oceáne pláva s rôznymi druhmi žralokov a dokumentuje ich.
Aký je žralok biely?
Lucia sa viackrát stretla aj s obávaným žralokom bielym. „Mám s ním skúsenosti aj vo voľnom prostredí, bez klietky. Robila som na veľkom projekte v Austrálii práve s týmto druhom. Ja sa ho nebojím. Ale brať ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s bielym žralokom, ktorý môže vážiť aj vyše tisíca kilogramov, je hlúposť. Stačí malá chyba a mohlo by dôjsť k nešťastnému kontaktu. Opäť by toto zviera neoprávnene získalo zlé meno,“ vysvetľuje Lucia, podľa ktorej tento predátor cielene na človeka neútočí. Keď ho vo vode uvidí, skôr sa zľakne a odpláva preč. Veľa útokov vyprovokuje človek, aj keď neúmyselne, alebo si zviera pomýli plavca s korisťou.
Žraloky žijú aj v jazerách
Tieto predátory obývajú väčšinu morí a oceánov. Niektoré žijú aj v brakických vodách (zmes sladkej a morskej) pri ústí riek a prenikajú do ich dolných tokov. Vyskytlo sa aj niekoľko druhov, ktoré sa adaptovali na život vo väčších sladkých jazerách. Patria do podtriedy pásožiabrovce, triedy paryby, čo je prastará trieda, ktorá sa objavila už v starších prvohorách. V súčasnosti sú okrem troch nadradov (žraloky, raje a chimérotvaré) všetky skupiny prarýb vyhynuté. Žralok veľrybí je v dospelosti dlhý 12 – 14 m s hmotnosťou vyše 12 ton. Živí sa výlučne planktónom.