Pokiaľ by sa jeho produkcia rozšírila, výrazne by to dopomohlo k záchrane životov najviac ohrozených pacientov v čase, keď celý svet ohrozuje koronavírus COVID-19. Pre Nový Čas exkluzívne o prístrojoch prehovoril jeden z jeho tvorcov.
Špičkoví slovenskí vedci spoločným úsilím rozvinuli patent docenta Töröka, novú ventilačnú metódu a implementovali ju do pľúcneho ventilátora, ktorý je jediným na svete. „Zaoberáme sa metódami, ako dostať bezpečným spôsobom do zdravých, ako aj chorobou poškodených pľúcnych mechúrikov čo najviac vzduchu a tým zlepšiť zásobovanie organizmu kyslíkom,“ hovorí profesor Viliam Donič. 3-až 5-krát účinnejšie to pritom dokáže metóda programovanej viacúrovňovej ventilácie s premenlivým tlakom, objemom, prietokom a časom (PMLV), vďaka ktorej sú tak výnimočné ventilátory Chirana Aura.
„Ďalšou unikátnou metódou je vysokofrekvenčná ventilácia pľúc s umelým kašľom, ktorá umožňuje odstrániť z dýchacích ciest hlieny neinvazívnym spôsobom a bez traumy dýchacích ciest a tým ich udržať čisté. Prístroj Paravent PAT-E na báze tejto metódy vyrába Kalas Medical s.r.o Považská Bystrica. Obe metódy sa dopĺňajú a zvyšujú 3- až 5-násobne šancu na prežitie,“ uviedol profesor Donič. Podľa neho je prístrojov s PMLV na Slovensku v súčasnosti asi 70 kusov, pričom cena jedného, v závislosti od výbavy, sa pohybuje medzi 25- a 40-tisíc eur.
Momentálne je po ňom vo svete enormný dopyt, len v USA majú záujem o 55-tisíc kusov a o ich licenčnú výrobu. „Tento pľúcny ventilátor je absolútnou špičkou medzi ventilačnými prístrojmi pre kriticky chorých pacientov, ktorí sú postihnutí nielen vírusovým ochorením pľúc,“ spomenul profesor Donič, pričom uvedené ventilačné metódy ich výskumný tím ďalej zdokonaľuje. Tieto metódy nájdu uplatnenie vo svete aj po prekonaní pandémie COVID-19.
Názor profesora
„Bolo by potešujúce, ak by sa prehĺbila spolupráca medzi akademickou obcou a výrobcami nielen tejto techniky, ale všeobecne. Na UPJŠ LF v Košiciach máme veľa schopných odborníkov, o vývojároch v Chirane Medical, ako aj Kalas Medical ani nepochybujem. Ich ďalšia spolupráca, ako aj technickej akademickej obce, by mohla priniesť mnohé nové riešenia nielen v oblasti umelej ventilácie pľúc. Veríme, že nová vláda takúto spoluprácu podporí,“ uviedol profesor V. Donič.
Prístroj podstatne lepšie zabezpečí ventiláciu pľúc a úmrtnosť pacientov sa preukázateľne výrazne znižuje," spomenul profesor Donič, pričom uvedené ventilačné metódy ich výskumný tím ďalej zdokonaľuje. V Starej Turej za posledné roky vyrobili až 3000 ventilátorov s možnosťou PMLV, 2 tisícky smerovali do Ruska, ostatné do ďalších krajín - Indie, Egyptu, Gruzínska, Pakistanu, či Mexika. "Keďže vo výskume chceme pokračovať, otvárajú sa pred nami netušené možnosti posunutia hraníc umelej pľúcnej ventilácie," dodal V. Donič.
Slovenský patent
Metóda umelej pľúcnej ventilácie, ktorá vznikla zásluhou košických vedcov a lekárov v spolupráci s inžiniermi z Chirany a Kalas Medical, je najúčinnejšou na svete pri liečbe vírusových ochorení pľúc, ako aj iných vážnych pľúcnych poškodení. Bola vyskúšaná už pri ochorení SARS, ktoré spôsobovali zápal pľúc a mali fatálne následky.