Prvoradým cieľom je udržať zamestnanosť aj v čase obmedzení, ktoré sa zaviedli pre koronavírus.
Opatrenia sa volajú Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom a podľa ministra financií Eduarda Hegera (43) majú pomôcť zamestnanosti. „Jasne vysielame signál - neprepúšťajte! Tu vám ponúkame pomoc,“ povedal minister. Náklady na tieto opatrenia môžu dosiahnuť 1,5 miliardy eur, teda viac ako 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) mesačne.
Navrhované zákony by mohli byť v parlamente v utorok popoludní. Ministerstvá pracujú na ich finálnej legislatívnej podobe. „Cieľom opatrení je podať pomocnú ruku tým, ktorí za to nemôžu. Ktorí zrazu pri svojom podnikaní, pri svojom zamestnaní, boli krízou natoľko prekvapení, že potrebujú práve intervenciu štátu. Potrebujú zásah štátu, teda tú pomocnú ruku,“ vyhlásil premiér Matovič.
Nejde však o jedinú pomoc Slovákom, ktorí sa pre koronavírus ocitli vo finančnej núdzi. Prísť by mali aj ďalšie. „Nie sú to všetky opatrenia, budeme predstavovať ďalšie, možno desiatky drobnejších opatrení, o to presnejšie cielených,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík (52), ktorý odkázal všetkým zamestnávateľom, že ich nenechajú padnúť na dno a aby si dobre premysleli každú jednu výpoveď. Zároveň dodal, že má ambíciu dať tento týždeň všetky informácie ohľadom nových opatrení dokopy a zverejniť ich na stránke ministerstva hospodárstva. Minister práce Milan Krajniak (47) dodal, že opatrenia pre zamestnancov a zamestnávateľov budú platiť len pre tých, ktorí nepracujú.
1. Štát zaplatí 80 percent platu zamestnanca firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté
„Prvé opatrenia sa týka prevádzok, ktoré boli rozhodnutím vlády v tomto núdzovom režime zavreté. Tým štát preplatí 80 % platu zamestnanca,“ povedal minister práce Milan Krajniak s tým, že ide o zamestnancov, ktorí sú dnes doma a nepracujú, čiže zamestnávateľa nebudú stáť ani euro. Cieľom je, aby podnikatelia svojich zamestnancov neprepúšťali. Premiér prízvukoval, že sa to netýka zamestnancov, ktorí sú vo výpovednej lehote. Nie je dôležité, či má zamestnanec pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo na neurčito. Pomoc môže byť do výšky 200-tisíc eur na firmu, štát preplatí celých 80 % najviac z hrubej mzdy 1100 eur.
2. Príspevky pre SZČO a zamestnanca podľa poklesu tržieb
„Predstavme si, že polovica zamestnancov pracuje normálne a polovica nepracuje, tak na tých, ktorí nepracujú, sa tento príspevok vzťahuje. Celkovo podľa našich odhadov ide o pomoc 800-tisíc zamestnancom a 200-tisíc samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Z toho vyplýva, že ide o najrozsiahlejšiu a finančne najväčšiu pomoc v dejinách Slovenska, určenú pre zamestnancov a SZČO, na udržanie pracovných miest,“ povedal minister Krajniak.
Tržby sa budú porovnávať s rovnakým obdobím minulého roka. Firmy a živnostníci budú môcť podávať žiadosti od dnes a prvé peniaze majú podľa plánu odísť 15. apríla. Všetko budú administrovať úrady práce. Minister povedal, že pri posudzovaní poklesu tržieb sa spoľahnú na čestné vyhlásenia firiem, no po skončení krízy budú tieto tržby spätne preverovať. Môžu tak urobiť napríklad vďaka dátam z e-kasy.