3. Poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov eur mesačne
„Aby boli banky schopné financovať podnikateľov, teda či už živnostníkov alebo firmy, aby sa dokázali na trhu financovať, alebo financovať svoje potreby, poskytneme bankové záruky,“ povedal premiér. Predpokladá sa, že banky poskytnú jednoduché podmienky odkladov splátok na tri mesiace nielen firmám, ale napríklad aj ľuďom s hypotékou. Nie je ešte jasné, či štát zruší bankový odvod.
4. Zamestnanci v karanténe a rodičia na PN alebo OČR dostanu 55% z hruej mzdy
Toto opatrenie už parlament schválil. Doteraz platil prvé dni péenky zamestnávateľ. Od marca má podľa novely zákona o sociálnom poistení platiť 55 % hrubej mzdy Sociálna poisťovna a takisto platí novinka, že nárok na ošetrovné má nemocensky poistený rodič, ak sa celodenne a osobne stará o dieťa do 11 rokov alebo dieťa do 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.
5. Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40%
V súčasnej situácii je pre zamestnávateľov platenie odvodov veľkou príťažou, keďže mnohí netvoria žiadne zisky. Toto opatrenie im umožní na určité obdobie odložiť platenie odvodov. Presné podmienky ešte upravia.
6. Odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40%
Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka budú týmto opatrením mať firmy čas získať likviditu. „Bod 6 hovorí o tom, že ďalšie 3 mesiace preddavky platiť nemusia. Ale začnú ich platiť až od októbra. Predpokladám, že zisky fi riem budú výrazne nižšie, takže nebolo by ani korektné cez preddavky ťahať peniaze od ľudí,“ vyjadril sa Sulík.
7. Možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty od roku 2014 vrátane
Firmy to budú pravdepodobne môcť urobiť v daňovom priznaní za rok 2019, ktorého termín podania sa posunul. V prípade, že jeden rok dosiahne podnikateľ alebo fi rma stratu, môže si ďalší rok, v ktorom dosiahne zisk, časť tejto straty uplatniť a tak si znížiť základ dane v tom roku a teda aj znížiť daň. „Navrhnuté opatrenie by dovolilo, aby sa daňové straty za predchádzajúce roky až po rok 2014 vrátane mohli umoriť v akejkoľvek výške, maximálne do výšky vykázaného zisku. Firma by tak neplatila žiadnu daň z príjmov,“ vysvetlila Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa ZPS. Ako však vysvetlila, je to trošku nefér voči podnikateľom a firmám, ktorí si už svoje povinnosti voči správcovi dane splnili a podali daňové priznanie v uplynulých dňoch. „Ak budú chcieť využiť toto opatrenie, budú musieť podať dodatočné daňové priznanie. Ak bude toto opatrenie platné pri priznaniach až za rok 2020, tak jeho účinnosť budeme vedieť využiť až o rok,“ vysvetlila.
Pomôcť treba aj službám
Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
- Opatrenia na zmiernenie ekonomických dopadov v súvislosti s pandémiou koronavírusu hodnotím ako dobré, aj keď nás budú stáť mesačne 1 % HDP. Snažia sa v prvom kole pomôcť najmä najviac postihnutým skupinám a to zamestnávateľom, ktorých prevádzky museli byť zatvorené kvôli karanténnym opatreniam a SZČO, ktorým v tejto súvislosti výrazne poklesli tržby.
Je však potrebné, aby v ďalšom kole vláda myslela aj na živnostníkov a firmy, ktoré nemajú riadne prevádzky či zamestnancov, ale ich činnosť je nepriamo ovplyvnená súčasnou situáciou. To sú všetci poskytovatelia služieb, ktoré sa v čase krízy škrtajú ako prvé, ako napr. vzdelávanie, finančné služby, účtovné a právne služby, subdodávateľské reťazce mimo riadnych prevádzok. Aj títo podnikatelia výrazne pociťujú dôsledky krízových opatrení a uvítali by aspoň posun v povinných platbách daní či odvodov.