Opozičné strany kritizovali neúmerné posilnenie právomocí vlády a požadovali zakomponovať do neho časové obmedzenie, čo sa však nestalo. Za návrh ministerky spravodlivosti Judit Vargovej v skrátenom legislatívnom konaní hlasovalo 137 poslancov a 53 bolo proti. Zákon rieši pravidlá súvisiace so stavom núdze vyhláseným pre hrozbu nového koronavírusu SARS-CoV-2.
Vláda v zmysle tohto zákona môže okrem iných opatrení nariadiť pozastavenie uplatnenia jednotlivých zákonov, môže konať odlišne od právnych ustanovení a môže prijímať ďalšie mimoriadne opatrenia. Túto právomoc - v potrebnej a primeranej miere - môže vláda uplatňovať v rámci prevencie, potláčania a likvidácie tejto epidémie.
Proti neúmernému posilneniu právomocí vlády maďarského premiéra Viktora Orbána v súvislosti s opatreniami kabinetu v boji proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu protestovali Maďari v nedeľu večer na Facebooku. Podľa spravodajského servera 444.hu išlo o prvú on-line demonštráciu v krajine. Protest zorganizovala skupina aHang. Živé vysielanie demonštrácie, na ktorej vystúpila s prejavom desiatka rečníkov, sledovalo na Facebooku 6000 ľudí.
Európsky parlament minulý týždeň odkázal Orbánovi, že akékoľvek mimoriadne opatrenia, ktoré prijmú maďarské orgány v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu, musia byť v súlade so základnými hodnotami Európskej únie. Orbánovu snahu kritizovala aj generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová, ktorá v utorok minulý týždeň napísala, že presnejšie neurčený stav núdze bez kontrolných mechanizmov nezaručuje dodržiavanie základných princípov demokracie a ani to, aby opatrenia stavu núdze obmedzujúce ľudské práva boli prísne úmerné voči existujúcej hrozbe.