Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka iniciatívy Renáta Hall, nie je dôvod trestať žiakov a študentov za vypuknutie epidémie. „Veľká časť z nich pokračuje vo vzdelávaní sa a to v omnoho náročnejších podmienkach ako za normálnych okolností. Majú teda nárok aj na oddych,“ povedala. Analytička Petra Fridrichová, poznamenala, že mnohí učitelia počas týchto dní absolvujú okrem prípravy žiakov aj mnoho webinárov, teda internetových seminárov. Aktivitu učiteľov je podľa nej vidieť aj v rôznych skupinách na sociálnych sieťach, a to nielen počas pracovných dní, ale aj počas víkendov. „Žiaci rovnako pracujú mnoho hodín denne, je to pre nich náročné obdobie. Je potrebné tiež brať do úvahy to, že deti sú teraz už dlhšie obdobie sociálne izolované,“ priblížila. Poukázala na to, že prázdniny môžu byť skvelou príležitosťou na obnovu kamarátskych vzťahov, aby sa deti vyhrali s rovesníkmi a strávili zmysluplný čas so starými rodičmi.
Školy su momentálne zatvorené do odvolania a výučba prebieha dištančnou formou. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v utorok 24. marca vyhlásil zrušenie písomnej aj externej časti maturity a testovanie deviatakov a štvrtákov na osemročnom gymnáziu pre tento školský rok. Ústne maturity by sa mali uskutočniť do dvoch týždňov od obnovenia vyučovania, a to v termíne do 30. júna 2020. Minister zároveň dodal, že majú pripravené viaceré kroky, aby maturanti do tohto dátumu zmaturovali. Prihlášky na stredné školy je možné podať do 15. mája, pričom nebude potrebné k nim priložiť potvrdenie od lekára. Prijímačky na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna, podobne ako pri maturitách, dva týždne od obnovenia vyučovania.
Podľa analýzy Inštitútu zdravotnej politiky, ktorú zverejnil 17. marca, ak by Slovensko vydržalo nasledujúce tri mesiace v obmedzeniach, ktoré sa zaviedli 16. marca, vrchol nákazy by sa dostavil v druhej polovici júna. Na Slovensku by tak bolo vírusom infikovaných desať percent populácie, čo je viac ako pol milióna ľudí. Príznaky by malo vyše 300-tisíc z nich. Počet infikovaných by potom začal klesať. V rámci vtedajších opatrení platilo zavretie škôl a núdzový stav v nemocniciach. Taktiež sa zavrela väčšina obchodov kiná, akvaparky, lyžiarske strediská a väčšina obchodov.
Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.
Celkovo je na Slovensku potvrdených 336 pacientov s ochorením Covid-19, negatívne výsledky malo 7 196 vzoriek.