Podľa Ryana rúška predstavujú skôr dodatočné riziká, keď ich ľudia nesprávne skladajú. Práve pri tom sa vraj totiž môžu nakaziť. "Naša rada: Neodporúčame nosenie rúšok, ak človek nie je sám nakazený," povedal v pondelok Ryan.
Rakúsko v pondelok oznámilo, že od stredy zavedie povinnosť nosenia rúšok pri nakupovaní. Rúška budú ľuďom rozdávané pri vchodoch do obchodov. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas nevylúčil, že by takéto opatrenie mohlo byť zavedené aj v Nemecku. "Ak to má zmysel, nemali by sme niečo také vylučovať," povedal sociálnodemokratický (SPD) politik denníku Bild. Podľa Maasa ale musí byť isté, že rúška človeka alebo ľudí v jeho okolí skutočne ochránia. "Nemá zmysel si zavesiť na tvár niečo, čo nemá vôbec žiadny ochranný účinok," povedal Maas.
V Českej republike je nosenie rúšok povinné v zásade všade mimo domova. Český premiér Andrej Babiš dokonca cez víkend vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa českým postupom inšpiroval a tiež v USA zaviedol povinné nosenie rúška na verejnosti. Video vyzývajúce ľudí k noseniu rúšok mal Babiš poslať väčšine európskych prezidentov a premiérov.
Pretože v mnohých krajinách boli zavedené prísne obmedzenia pre pohyb vonku, číha teraz hlavné nebezpečenstvo nákazy v rodine, upozornil Ryan z WHO. "Vo väčšine častí sveta sa teraz kvôli obmedzenému vychádzaniu odohrá väčšina nakazení v prostredí domovov, v rodine," povedal Ryan. "V istom zmysle sa prenos (nákazy) presunul z ulice do rodín," dodal expert.
Preto je podľa neho nutné, aby všetci ľudia v domácnostiach pozorne sledovali svoje zdravie. Podozrivé prípady musia byť rýchlo rozpoznané a izolované od ostatných členov rodiny, nabádal Ryan. Potvrdených nakazených je potom potrebné izolovať a tí príbuzní, ktorí sa mohli tiež nakaziť, musia zostať v karanténe. Iba, ak sa podarí toto zaručiť, bude možné uvažovať o uvoľnení prísnych reštrikcií pre vychádzanie, poznamenal Ryan.
Ryan z WHO sa v pondelok opatrne optimisticky vyjadril aj k ďalšiemu vývoju epidémie v Taliansku, ktoré je najviac postihnutou krajinou v Európe. Podľa neho by obmedzenie pohybu a ďalšie opatrenia z uplynulých dní mali viesť k skorej stabilizácii epidémie, ale aj potom bude potrebná ostražitosť. "Dúfame, že Taliansko a Španielsko už tam takmer sú, vírus sa nevyčerpá sám od seba, treba ho unaviť úsilím v oblasti verejného zdravotníctva," poznamenal expert WHO.