Upozorňuje na to advokátska kancelária Havel & Partners, ktorej právnici v posledných dňoch riešia s klientmi zvýšený výskyt pokusov o uplatnenie falošných pohľadávok rôznou formou.
Najčastejšie podvodníci využívajú formy falošných faktúr alebo upravených emailov, alebo aj upravené oficiálne súdne dokumenty, napríklad platobné rozkazy. Právnici upozorňujú, že pokusy vyzerajú veľmi vierohodne s využitím reálnych názvov firiem a mien osôb, a preto môžu najmä v tejto dobe ujsť bližšej pozornosti.
"Všeobecne odporúčame zjavne falošné dokumenty ignorovať, u výziev majúcich možný reálny základ kontaktovať priamo obchodného partnera, nie zasielateľa výzvy. Firmám v každom prípade odporúčame upraviť, prípadne nastaviť, vnútorné systémy, dôsledné kontroly a compliance, aby sa zamedzilo automatickým platbám," radí partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Ondřej Majer.
Zároveň odporúča, že ak sa občan stane terčom takého konania, mal by ihneď podať trestné oznámenie, zaistiť všetky dostupné dôkazy v akejkoľvek forme a ihneď prijať ochranné preventívne opatrenia. "V situáciách, ako je súčasný výnimočný stav v súvislosti s novým koronavírusom, bohužiaľ, dochádza k zvýšeniu páchania tejto trestnej činnosti. Ide pritom o podvod s aktuálnou sadzbou trestu odňatia slobody až do 15 rokov a dá sa očakávať veľmi dôsledný a tvrdý postup polície. Podvody tohto typu väčšinou páchajú profesionalizované a organizované skupiny zo zahraničia," dodal Majer.