Za projektom pojazdnej detskej knižnice Činčuáčik, ktorý si dal za cieľ vzdelávať deti prostredníctvom neobyčajných knižiek a nevtieravého čítania, stojí mladá knihomoľka a "marketáčka" Barbora Piatrova z malej obce Babiná v okrese Zvolen, toho času obyvateľka bratislavskej Petržalky.
"Inšpirovala som sa viacerými podobnými projektmi vo svete, ktoré chodia s knihou pomocou rôznych pojazdných kníhkupectiev za deťmi a ponúkajú im a ich rodičom skutočne kvalitné detské knihy," povedala TASR autorka projektu. Ďalšou rovinou bola snaha priviesť s pojazdným tricyklom deťom v školách, nemocniciach či letných táboroch niekoho, kto im z kníh priamo na mieste aj čosi prečíta.
Trojkolku kúpila Barbora v bazári. Spolu s pomocníkmi ju upravila tak, aby odniesla väčší náklad kníh a pustila sa do "overovania". Pri prevádzkovaní kníhkupectva na troch kolesách sa riadi tromi zásadami: Ponúkať knihy, ktoré sú kvalitné a precízne vybrané, podporiť slovenských autorov a ilustrátorov a zároveň robiť to všetko srdcom. S tricyklom bola už na Trnavskom rínku, na Dobrom trhu, festivaloch ako Cirkulart, Kremnické Gagy, BRaK či Hviezdne noci Bytča.
A prečo ten zábavný názov Činčuáčik ? Ako sama vraví, bolo to jedno z prvých slov, ktorými ako dvojročná obšťastnila rodičov. Označovať mal vraj trojuholník. Autorka myšlienky mala veľa plánov a objednávok na cesty po Slovensku aj na jar tohto roku. Všetko ale zahatila súčasná epidemiologická situácia. Každopádne ale verí, že po prekonaní najhoršieho sa jej pojazdné kníhkupectvo aspoň čiastočne vráti na už vyjazdenú cestu a Činčuáčik pôjde opäť na festivaly, knižné trhy a všade tam, kde budú deti s túžbou spoznať niečo nové. "Stále verím, že u každého dieťaťa existuje nejaká prelomová kniha, ktorá mu utkvie v pamäti a pri ktorej si uvedomí, že mať knihu a čítať ju, je skutočne dobrá vec. Vec, ktorá ho za každých okolností baví," zdôrazňuje.