Text v utorok vyšiel ako inzercia v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Pisatelia pripomínajú, že iné štáty po druhej svetovej vojne súhlasili, aby sa Nemecku znížil jeho dlh.
Taliansko vykazuje viac úmrtí na ochorenie, ktoré pri súčasnej pandémii spôsobuje nový typ koronavírusu, než akákoľvek iná krajina. K utorku ich je už 12 428, čo predstavuje zhruba tretinu všetkých úmrtí na túto chorobu celosvetovo. Viac ako 105 000 ľudí je v Taliansku nakazených. Taliansko, ktoré je už teraz spolu s Gréckom najzadlženejšia krajina Európskej únie, preto spolu s ďalšími ôsmimi európskymi štátmi minulý týždeň prišli s výzvou, aby sa ekonomické oživenie po skončení epidémie, ktorá veľmi pravdepodobne spôsobí recesiu, financovalo spoločnými európskymi dlhopismi. Túto iniciatívu ale odmietla ako Európska komisia ústami svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej, tak jednoznačne tiež Berlín aj ďalšie štáty ako Holandsko, Fínsko a Rakúsko.
"Milí nemeckí priatelia, k správnym rozhodnutiam dopomáha pamäť," stojí v liste, pod ktorý sa podpísali talianski starostovia z pravicových aj ľavicových strán, ktorí spravujú mestá na severe Talianska vrátane epidémiou ťažko zasiahnutých Bergama a Milána. Podpísala ho aj hlava regiónu Emilia Romagna. List je narážkou na rozhodnutie z roku 1953, ktorým bola Nemecku odpustená časť dlhu, aby sa mohlo ekonomicky spamätať, pripomína agentúra Reuters.
Talianska ekonomika v tomto roku kvôli negatívnym dopadom klesne o 6,5 percenta a dlh krajiny sa do konca roka zvýši na 150 zo súčasných zhruba 135 percent hrubého domáceho produktu (HDP), predpovedá inštitút Prometeia. Spolková republika sa naopak od roku 2014 pýšila tým, že mala stále vyrovnané rozpočty. Bez deficitu bol plánovaný aj ten tohtoročný. Nakoniec ale podľa všetkého zaznamená rekordný deficit.