Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.03.2020 19:47 | Správy | Zahraničné správy

Trápili ho aj iné zdravotné problémy: Exprezident († 81) Konžskej republiky podľahol koronavírusu

Bývalý prezident Konžskej republiky Joachim Yhombi-Opango podľahol vo veku 81 rokov pandemickému ochoreniu COVID-19.

Podľa vyhlásenia jeho rodiny exprezident zomrel v pondelok v parížskej nemocnici a už predtým, ako sa infikoval novým druhom koronavírusu, mal zdravotné problémy, informovala v utorok spravodajská stanica al-Džazíra.

Yhombi-Opango stál na čele vtedajšej Konžskej ľudovej republiky v rokoch 1977-1979. Zvrhol ho súčasný líder krajiny Denis Sassou Nguesso.

Yhombi-Opango sa narodil v roku 1939 v regióne Cuvette na severe tejto nepokojnej, na ropu bohatej bývalej francúzskej kolónie. K moci sa dostal ako armádny dôstojník po atentáte na prezidenta Mariena Ngouabiho. Po tom, ako ho obvinili zo sprisahania voči Nguessovi, bol v rokoch 1987-1990 väznený. Na slobodu sa dostal niekoľko mesiacov pred zavedením pluralitnej demokracie.

 

Založil Hnutie za demokraciu a rozvoj (RDD), ale v parlamentných voľbách v roku 1992 s touto stranou neuspel. Neskôr sa spojil so zvoleným prezidentom Pascalom Lissoubom a stal sa jeho premiérom. Tento post zastával v rokoch 1993-1996.

Keď v roku 1997 vypukla v krajine občianska vojna, odišiel do francúzskeho exilu. Do vlasti sa mohol vrátiť až v roku 2007, pre zdravotné problémy však žil striedavo v Konžskej republike a vo Francúzsku.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foto)
Slováci, PRIPRAVTE SA! V noci to príde: Najhoršie to bude na TÝCHTO miestach
Ilustračné foto
Bude to ešte HORŠIE: Pripravte sa na kruté počasie, príde v najbližších dňoch!
Premiéra seriálu Vina. Na snímke Gabika Marcinková.
Marcinková bez servítky o ROZVODE: Uznávam potrebu ľudí pofrfľať si na iné životy, ale...
Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
Rázne kroky! Taraba prezradil, ako Fico vyrieši vládnu krízu: Každému je jasné, že...
Talky so Šlacim: Psychologička Andrea Hladká
Stres vás ničí viac, než si myslíte! Dá sa ale bez neho vôbec žiť?
Muža († 48) sa aj napriek veľkej snahe záchranárov nepodarilo oživiť.
Foto
Nešťastie na Martinských holiach: Smrť 48-ročného slovenského turistu! Čo sa stalo?
Lukáš ukazuje, odkiaľ sa medveď vyrútil.
Foto
ÚTOK medveďa na Liptove: Otec Lukáš opísal desivý BOJ o prežitie! So ženou bránili deti vlastnými telami
Bojový dron
143 ruských dronov spustilo rozsiahly útok: Juh Ukrajiny pohltili plamene
Volebná urna. (ilustračné foto)
Prieskum ukázal, ako by voliči riešili koaličnú krízu: TÍTO sú za predčasné voľby
Prešporský bál plný známych tvárí.
Foto
Prešporský bál: Dolinková ako víla, Sklovská žiarila a AHA na Šarköziovú s dcérou! Ako sestry
Polícia SR
Záhadný nález: Polícia našla TELO uhorenej ženy († 65) v dome, ktorý NEHOREL
Polícia SR
Strašný nález v Ožďanoch: Mladý chlapec († 16) s prestrelenou hlavou!