K právnej norme, ktorú v pondelok odsúhlasil maďarský parlament a vzápätí ho podpísal aj maďarský prezident János Áder, sa v utorok vyjadril predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.
"Chceme sa dostať z tejto krízy tak, aby sa to nedotklo našich demokracií. Požiadali sme Európsku komisiu, ako ochrankyňu zmlúv EÚ, aby posúdila, či nové právne predpisy zavedené v Maďarsku sú v súlade s článkom 2 Zmluvy o EÚ," uviedol Sassoli.
Šéf europarlamentu v správe pre médiá zdôraznil, že všetky členské štáty Európskej únie sú povinné tieto základné hodnoty chrániť a brániť. "Parlamenty musia zostať otvorené a médiá musia zostať slobodné. Nikto nesmie mať dovolené využiť túto pandémiu na podkopanie našich slobôd," odkázal Sassoli do Budapešti.
V utorok sa k situácii vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, hoci bez toho, aby priamo menovala Maďarsko. Vyhlásila, že je dôležité ustrážiť, aby núdzové opatrenia členských krajín EÚ prijímané v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 neboli na úkor základných princípov a hodnôt, na ktorých je Únia založená.
Von der Leyenová poukázala na skutočnosť, že niekoľko vlád členských krajín EÚ prijalo núdzové opatrenia na riešenie zdravotnej krízy spôsobenej novým koronavírusom. Zároveň však spresnila, že je nanajvýš dôležité, aby núdzové opatrenia neboli na úkor základných princípov a hodnôt stanovených v zmluvách o EÚ.
Maďarský zákon o ochrane proti koronavírusu začal platiť v utorok od 00.00 h. Maďarská opozícia upozornila, že nová právna norma, ktorá dáva mimoriadne právomoci Viktorovi Orbánovi, je časovo neohraničená.