Zároveň vyjadril obavy, že pandémia môže vyvolať konflikty po celej zemeguli. Guterres uviedol, že rozsiahlu krízu zapríčiňuje "ochorenie, ktoré predstavuje hrozbu pre každého na svete..., a prispievajú k nej aj ekonomické dopady, ktoré vyvolajú recesiu, aká pravdepodobne nebude mať obdobu v celej nedávnej minulosti".
"Kombinácia oboch faktov a riziko, že to zvýši nestabilitu, zhorší nepokoje a vyostrí konflikty, to všetko spolu v nás vyvoláva presvedčenie, že ide o najťažšiu krízu, akej čelíme od druhej svetovej vojny," povedal novinárom šéf OSN, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Organizácia Spojených národov (OSN) so sídlom v New Yorku bola založená na konci vojny v roku 1945 a má 193 členských štátov. "Dôraznejšia a účinnejšia reakcia (na krízu)... je možná jedine vtedy, ak budeme súdržní, ak sa všetci zjednotíme a zabudneme na politické hry a pochopíme, že v stávke je osud ľudstva," dodal Guterres.
Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom zabilo vo svete celkovo vyše 40.000 ľudí a spôsobuje ničivé ekonomické škody. "Ani zďaleka ešte nemáme globálny balík pomoci pre rozvojový svet, aby si vytvoril podmienky na potlačenie ochorenia a na riešenie dramatických následkov," upozornil šéf OSN a spomenul nezamestnanosť či krach malých firiem. "Pomaly sa hýbeme správnym smerom, ale musíme zrýchliť a musíme urobiť viac, ak chceme vírus poraziť," dodal Guterres.
OSN vytvorila v utorok nový fond na pomoc rozvojovým krajinám, čo sa podarilo po minulotýždňovej výzve, aby darcovia venovali financie chudobným a konfliktom trpiacim krajinám. Guterres tiež varoval, že nákaza koronavírusom sa môže z chudobných krajín, predovšetkým afrických, vrátiť a znova zasiahnuť bohaté štáty a že môžu zomrieť milióny ľudí.