Na druhej strane stavajú provizórne nemocnice. Momentálne je nakazených 4 435 ľudí a počet obetí je 180. Švédi napriek tomu, že neradi vytŕčajú z davu, sa rozhodli ísť úplne proti prúdu. V súčasnosti Švédsko ako jediné v Európe neobmedzilo fungovanie krajiny. Základné školy sú v bežnom režime a vyučovanie na stredných školách od 16 rokov a na univerzitách sa presunulo do online sféry.
Vďaka tomu nenastal odlev pracovníkov zo zdravotníctva, pretože sa nemusia starať o deti, ktoré ostali doma. Ani starí rodičia nie sú ako kritická skupina zaťažovaní o nič viac. Nemocnice síce zažívajú nápor ľudí nakazených koronavírusom, ale zatiaľ to s prehľadom zvládajú. Nenaplnili ani svoje kapacity a sú krok pred chorobou. Taktiež počet mŕtvych na milión obyvateľov je nízky - 13.
Vláda doposiaľ vydala iba odporúčania, čo robiť, alebo nerobiť pre zamedzenie šírenia vírusu. Ako prvé občanov požiadali, aby akceptovali rozhodnutia štátnych úradov. Tie sa prijímajú na základe vedeckých analýz a odporúčaní expertov. Ďalšie odporúčania znejú: necestovať, ak to nie je nevyhnutné, ostať doma, ak ste jedna z rizikových skupín, teda máte vek nad 70 alebo chronické či onkologické ochorenie. Zakázané sú tiež všetky zhromaždenia nad 50 osôb. Taktiež sa podporuje práca z domu. V tomto majú Švédi výhodu, patria totiž k technologicky najvyspelejším krajinám a prácu z domu majú vžitú.
Vláda sa rozhoduje na základe všetkých zozbieraných poznatkov o koronavíruse a jeho šírení a aplikuje to s ohľadom na charakter spoločnosti. Švédi totiž aj bez pandémie nie sú veľmi sociálne založení. Na rozdiel od stredomorských oblastí Severania nežijú vo viacgeneračných domoch, práve naopak. Veľmi veľa ľudí žije osamote v menších bytoch. Taktiež majú tendenciu udržiavať od seba odstup na uliciach a v mestskej doprave.
Ďalším dôvodom, prečo vláda nepristupuje k prísnejším opatreniam, je ich zodpovednosť voči sebe a krajanom – aj pri bolesti hlavy radšej ostanú doma a ich nadriadení im dajú priestor na zotavenie. Jedným z ďalších aspektov by mohla byť kulturologicky podmienená vyššia akceptácia odporúčaní, ktoré tak nemusia dostávať ako nariadenia. V Británii to napríklad funguje presne naopak - ľudia tam odporúčania úplne ignorovali.
Napriek tomu, že Švédsko funguje a ekonomika sa relatívne točí, čakajú prepad na trhu 4 %. Malé a stredné podniky, väčšinou služby, ako sú kaderníci či pedikéri, zaznamenávajú pokles tržieb a verejná doprava sa využíva o 50 % menej. Ozývajú sa však aj hlasy, kritizujúce slabé zasahovanie štátu. Virológ Björn Olsen nesúhlasí s ministerkou zdravotníctva Lenou Hallengren a tvrdí, že by sa čím skôr mali zavrieť verejné priestory do takej miery, ako sa len dá, pretože pri tomto prístupe môže pandémia trvať rok.