Agentúra DPA napísala, že Ghebreyesus tiež informoval, že WHO zhromažďuje všetky dostupné informácie, aby zistila, či nosenie rúšok na verejnosti môže zabrzdiť šírenie koronavírusu.
"Za posledných päť týždňov bol nárast počtu nových prípadov takmer exponenciálny a počet úmrtí sa za posledný týždeň viac ako zdvojnásobil," povedal v stredu šéf WHO na tlačovej konferencii prenášanej prostredníctvom videokonferencie. Podľa agentúry Reuters tiež varoval, že za niekoľko dní počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahne milión a mŕtvych bude celosvetovo 50 000. Teraz je na svete cez 900 000 ľudí infikovaných koronavírusom, cez 45 000 osôb už chorobe COVID-19 podľahlo.
Čo sa týka používania ochranných prostriedkov na tvár, WHO doteraz tvrdila, že nosenie rúšok má zmysel len pre ľudí, ktorí sa nakazili, a pre tých, ktorí sa starajú o chorých. DPA upozorňuje, že táto agentúra OSN dokonca varovala, že nosenie rúšok môže u ľudí vyvolať falošný pocit bezpečia a viesť k tomu, že budú zanedbávať ďalšie kľúčové preventívne opatrenia, ako je dôkladné umývanie rúk.
Ghebreyesus teraz opäť zdôraznil, že toto treba robiť bez ohľadu na to, či niekto rúšku nosí alebo nie. Povinnosť nosiť rúško majú od stredy v Rakúsku ľudia, ktorí idú do obchodu. V Česku musí mať nejakú ochranu tváre každý, kto sa pohybuje na verejnosti. K nosenie rúšok čoby prevencia pred šírením koronavírusu v stredu všetky občanov vyzval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.