Informovala o tom agentúra Reuters. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že vládne nariadenie, ktoré bolo prijaté minulú sobotu, bude od štvrtka zrušené, aby nič nevrhalo zlé svetlo na prácu jej vládneho kabinetu. Dodala však, že je naďalej presvedčená, že "toto opatrenie chráni každého - občanov, zdravotníkov a rodiny pred šírením falošných správ a neoverených informácií", citovala jej slová agentúra AP.
Príslušný vládny výnos určoval, že o koronavíruse smie informovať len samotná premiérka alebo ľudia, ktorých touto úlohou poverí. Kritiku si vyslúžil od Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE), ako aj od miestnych médií.
V stredu navyše polícia zadržala Anu Laličovú, novinárku súkromného spravodajského portálu Nova.rs, po tom, čo informovala, že zdravotnícky personál v nemocnici v Novom Sade nemá dostatok ochranných pomôcok proti koronavírusu a nie je ani dostatočne vyškolený.
Novinárku prepustili vo štvrtok po vypočúvaní a po protestoch novinárskych zväzov. Právnik Laličovej podľa AP uviedol, že polícia prehľadala aj jej byt a zaistila laptop a dva mobilné telefóny. Nariadenie srbskej vlády podľa novinárov zavádza cenzúru, ohrozuje investigatívnu žurnalistiku a slobodu tlače.
Nemocnica, o ktorej novinárka písala vo svojej správe, zverejnené informácie odmietla a zažalovala ju za očierňovanie a za to, že vyvolala znepokojenie verejnosti.
Mnohé nemocnice v Srbsku na začiatku pandémie koronavírusu nedisponovali základnými ochrannými pomôckami. Vláda však odvtedy pomôcky nakúpila a dostala aj pomoc od Číny a Európskej únie, poznamenala Reuters.
V Srbsku hlásia 1060 prípadov nákazy koronavírusom a 28 úmrtí. Miestni predstavitelia vyhlásili stav núdze, uzatvorili hranice a v čase od 17.00 h - 05.00 h nariadili zákaz vychádzania.