Európska lieková agentúra (EMA) však v posledných týždňoch intenzívne spolupracovala s vedeckými iniciatívami vyvíjajúcimi nové lieky. V súčasnosti existuje približne 40 liekov, ktoré sa v kontexte s novým koronavírusom skúmajú, a niektoré z nich ukazujú sľubné výsledky. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.
Ústav informoval o tom, že aktuálne sa realizuje niekoľko klinických skúšaní s potenciálnymi liekmi na ochorenie COVID-19. Medzi ne patria najmä lieky s liečivami remdesivír, ďalej kombinácia lopinavir - ritonavir, ktorá je v súčasnosti registrovaná na liečbu HIV infekcií, tiež chlorochín a hydroxychlorochín, v súčasnosti registrované na liečbu malárie a autoimunitných ochorení ako reumatoidná artritída, ďalej systémové interferóny a najmä interferóny beta v súčasnosti registrované na liečbu chorôb ako skleróza multiplex a monoklonálne protilátky pôsobiace proti komponentom imunitného systému.
"Na získanie dostatočných údajov o bezpečnosti a účinnosti liekov je potrebné vykonať rozsiahle klinické skúšania s vysokým počtom účastníkov. Iba údaje z takýchto skúšaní môžu poskytnúť dostatočné vedecké dôkazy o bezpečnosti a účinnosti potenciálne vhodných liekov," komentoval ŠÚKL.
EMA takisto komunikuje s vedcami vyvíjajúcimi 12 potenciálnych vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. "Dve z týchto vakcín sú už v štádiu klinických skúšaní, konkrétne v prvej fáze, ktorá sa vykonáva na zdravých dobrovoľníkoch," priblížil slovenský štátny ústav. Odborníci však predpokladajú, že potrvá aspoň rok až rok a pol, kým prejde vakcína proti novému koronavírusu do štádia registrácie a kým bude k dispozícii v takom množstve, aby mohla byť používaná v celej Európskej únii.