Päťdesiat kusov týchto prístrojov dodali už minulý týždeň a do konca júna spoločnosť Chirana Medical pošle ďalších 300 ventilátorov, ktoré majú pomôcť pacientom s prípadným ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.
Princíp fungovania najmodernejšieho ventilátora priblížil Pavol Török, ktorý je zástupcom prednostu pre pedagogickú činnosť: „Kým klasická ventilácia používa dva tlaky - na fúkanie plynu do pľúc a jeho únik - špeciálna metóda pracuje s viacerými hladinami. Vytvárajú chaotický proces plnenia pľúc, čo zlepšuje plnenie a vyprázdňovanie poškodených pľúcnych mechúrikov.“ Efektivita ich prístroja sa ukázala počas epidémie prasacej chrípky v Rusku.
„Pred približne 15 rokmi na tieto vírusové ochorenia umieralo aj vyše 50 percent pacientov a vymysleli sme metodiku, vďaka ktorej pri vírusových ochoreniach znižuje tento prístroj úmrtnosť na 5,7 - 12,5 percenta. Počas zúriacej prasacej chrípky v Rusku sme vyviezli 2 000 prístrojov a prístroje vtedy zachránili veľa ľudí. Šokovalo to všetkých,“ doplnil docent.
Osvedčená technika
Dnešné ventilátory sú vylepšené aj o umelú inteligenciu, ktorá pomáha lekárom nastaviť parametre a zachrániť tak ťažko chorých pacientov. Vláda si objednala ďalších 300 kusov. Na klinike v košickom Východoslovenskom ústave srdcovo-cievnych chorôb ich už úspešne používajú pri pacientoch s poškodenými pľúcami a dosahujú oveľa lepšie výsledky liečby ako v západných krajinách!
„Aj v stredu bola jedna pacientka napojená na tento prístroj, pričom už dnes by mohla začať dýchať sama,“ dodal Török. Profesor Viliam Donič kolegu, že dlhodobým výskumom pľúcnej ventilácie môže zohrať dôležitú rolu pri liečení pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.