Údaje majú poslúžiť zdravotníkom v boji proti koronavírusu. Google začne prehľady zverejňovať najprv na úrovni štátov a regiónov, v ďalších týždňoch bude pracovať na možnosti zobraziť údaje za menšie územné celky. V prehľadoch užívatelia nájdu trendy za niekoľko týždňov, najkratší interval je 48 až 72 hodín. Google to v piatok uviedol v tlačovej správe.
Pre miesta ako sú pracoviská, obchody, lekárne, parky alebo stanice, bude Google čerpať z anonymných dát. Tie by mali v kombinácii s ďalšími štatistikami poslúžiť zdravotníkom po celom svete pri rozhodovaní o stratégiách boja s pandémiou.
Prehľady podľa firmy pomôžu získať ďalšie údaje o tom, ako sa prejavuje uzatváranie škôl, karantény a ďalšie opatrenia smerujúce k splošteniu krivky epidémie. Prehľady, ktoré sú voľne k stiahnutiu na stránke http://google.com/covid19/mobility, poskytujú napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutných vychádzok obyvateľstva, čo môže poslúžiť ako podklad pre rozhodovanie o ideálnych otváracích dobách. Informácie o frekventovanosti železničných staníc môže byť zase podkladom pre pridanie spojov či vagónov tak, aby vozy neboli preľudnené.
Google Mapy už dlho zobrazujú informácie o tom, kedy sú určité miesta najrušnejšie. Využívajú k tomu anonymizované dáta, z ktorých nemožno vystopovať konkrétneho užívateľa. S tým, ako štáty a komunity po celom svete bojujú s pandémiou COVID-19, rastie potreba dát a štatistík, na základe ktorých by mohli zdravotníci rozhodovať o najvhodnejších opatreniach spomaľujúcich rýchlosť prenosu ochorenia.
Prehľady čerpajú z anonymných dát od užívateľov, ktorí si sami zapli funkciu "História polohy", ktorá je v predvolenom nastavení pre všetkých užívateľov vypnutá. Používajú tiež techniku ochrany súkromia, ktorá pridáva k dátam "matematický šum" tak, aby nebolo možné vystopovať individuálneho užívateľa. Google preto nebude zobrazovať ani absolútne číslo návštev jednotlivých lokalít.