Seizmický hluk sú vibrácie, ktoré spôsobujú svojou aktivitou ľudia. Vedci ho zaznamenávajú pomocou seizmometrov, ktoré sa používajú na monitorovanie zemetrasení.
Ako prvý si fenomén nižšej úrovne vibrácií všimol Thomas Lecocq z Kráľovského observatória v Bruseli. Od polovice marca seizmický hluk klesol o 30 až 50 percent. "V tomto čase Belgicko zavrelo školy, podniky a zaviedlo ďalšie opatrenia v boji s vírusom," uviedol Lecocq. Podľa jeho slov takúto nízku úroveň hluku zvyknú seizmológovia zaznamenávať iba na Štedrý deň.
Jedným z pozitívnych dôsledkov opatrení je podľa Lecocqa príležitosť zachytiť malé zemetrasenia a iné seizmické aktivity, ktoré stanice doteraz v dôsledku hluku "nepočuli".
Časopis Nature, ktorý o fenoméne takisto napísal, uvádza, že pokles hluku môžeme pozorovať v mestách na celom svete - od Bruselu, cez Paríž, New York až po Los Angeles. Z poklesu hluku budú podľa Nature ťažiť najmä tie stanice, ktoré sú vybudované blízko ľudských obydlí. Jednou z nich je stanica v Bruseli. Mnohé sú však práve z dôvodu nižšieho hluku postavené v odľahlých lokalitách.
Lecocq takisto dodal, že zozbierané údaje ukazujú, že obyvatelia pravidlá obmedzenia pohybu dodržiavajú. "Zo seizmologického hľadiska môžeme ľudí motivovať a povedať im, že ak sa cítia zle, že zostali doma, všetci ostatní zostali doma tiež. Všetci rešpektujú pravidlá," konštatoval.