Chrámy sa nezatvárali počas cholery ani moru
historička a etnologička Katarína Nádaská
Tento sviatok je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý pripadá na marec alebo apríl. V minulosti sa tiež ľudia borili s rôznymi pandémiami či už išlo o mor či choleru. Napriek tomu sa omše v kostoloch nikdy neprestali sláviť. Chrámy boli v minulosti útočiskom pre chorých ľudí, pretože neboli otvorené verejné nemocnice. Postihnutí ľudia si sem chodili po posledné pomazanie, útechu, kňazi boli v tom čase v prvej línii. Epidémie prehrmeli prirodzeným spôsobom, prežijú len tí zdraví a silní, vykosila sa až tretina Európy. Je to inak ako dnes, keď sa cirkev stiahla, ale je tu výhoda oproti minulosti, veriaci si môžu omše pozrieť na internete.
Hromadné spovede nebudú
Tradičné spoločné sväté spovede za účasti viacerých kňazov v jednom kostole naraz a veľkého počtu veriacich nebudú. Svätý Otec zdôrazňuje počas pandémie COVID-19 možnosť, o ktorej hovorí Katechizmus Katolíckej Cirkvi v bode 1452: ide o súkromné spytovanie svedomia spojené s takzvanou „dokonalou ľútosťou“ nad hriechmi: túto ľútosť z lásky k Bohu si každý veriaci môže vzbudiť aj sám, doma, napríklad tými slovami, ktoré zvyčajne používa ako ľútosť pri svätej spovedi.
Keď si zároveň dá predsavzatie, že na svätú spoveď pôjde, keď to bude možné, takáto ľútosť odpúšťa všetky hriechy, aj ťažké. Okrem toho dal pápež k dispozícii tzv. úplné odpustky, ktorých jednoduché podmienky sú pre veriacich zverejnené na stránkach Konferencie biskupov Slovenska.
Individuálna svätá spoveď je možná, po dohovore s kňazom, a pri zachovaní prísnych hygienických odporúčaní, teda, samozrejme, s rúškom, vo vetranom priestore, so zachovaním odstupov, atď. Spoločné spovedanie celej farnosti sa však pred Veľkou nocou organizovať nebude,“ vysvetlil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Mimoriadne vlaky a autobusy nevypravia
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) neeviduje žiaden nárast v predaji cestovných dokladov. Pravda však je, že dnes, keď všetko ovplyvňuje kríza spojená s novým koronavírusom, si ľudia nechávajú nákup cestovných lístkov až na poslednú chvíľu. Vzhľadom na vývoj situácie momentálne neuvažujeme o vypravení mimoriadnych vlakov, nanajvýš o posilnení vlakov vedených podľa mimoriadneho grafi - konu vlakovej dopravy (GVD). Spolu s krízovým štábom prosíme ľudí, aby ak nemusia, nikam necestovali, ani počas sviatkov,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč. V podobnom duchu reagovala aj spoločnosť Slovak Lines.