Biológovia zistili, že sa k pobrežiu vrátili tisíce ružových medúz, ktoré odtiaľ vyhnala ľudská aktivita.
Medúzy rodu rúrkoústoviek s latinským názvom Crambione mastigophora teraz stúpajú bližšie k hladine, pretože už sa vo svojom prirodzenom prostredí necítia ohrozené. Vedci predpokladajú, že sa doteraz držali bližšie pri morskom dne kvôli prítomnosti turistov.
Na Filipínach je kvôli šíreniu koronavírusu vyhlásená celoštátna karanténa. Prvý prípad nákazy tu bol potvrdený 30. januára a od tej doby sa nakazilo viac ako 2300 osôb, z ktorých zhruba stovka zomrela.
Jellyfish certainly are not affected by #COVID19 restrictions. Here is a bloom of #jellyfish medusae of the tomato í ¼í½ jelly, Crambione cf. mastigophora in El Nido, S. Philippines í ¼í·µí ¼í·
— Sheldon Rey Boco (@SheldonRey) March 28, 2020
í ¼í¾¥ Alimar Amor 23 March 2020 pic.twitter.com/5avr1ptJdy
Sheldon Rey Boco z Griffithovej univerzity v Austrálii zverejnil video, ktoré natočil 23. marca na pláži Corong Corong na Palawan. "Medúzy evidentne obmedzenia kvôli Covid-19 nijako nepostihli," napísal k nemu.
Benny Antiporda z filipínskeho ministerstva životného prostredia a prírodných zdrojov uviedol, že húfy medúz mohli k pobrežiu zaniesť morské prúdy a karanténa zabránila miestnym obyvateľom a turistom ich zahnať.
Podľa morského biológa Ryana Baringa sa medúzy môžu zvyčajne zdržovať hlbšie pri dne, aby sa vyhli davom turistov. Teraz, keď sú pláže prázdne, im nič nebráni plávať, kam sa im zachce, dodal.