Druhou stranou mince je však rozkvet iných odvetví v kriminálnom podsvetí a aktivít priamo súvisiacich s pandémiou.
V niektorých ľuďoch zdravotná krízy "prebudí to najhoršie", nechala sa nedávno počuť britská polícia, ktorá takto okomentovala prípad krádeže kyslíkových bômb v nemocnici v Manchestri.
Európske krajiny sa tiež stretávajú s prudkým nárastom kyberzločinu. "Zločinci cielia na osoby, ktoré si chcú kúpiť zdravotné pomôcky na internete. Zasielajú emaily ponúkajúce falošnú zdravotnú pomoc a podvádzajú tak zraniteľných občanov, alebo ľudí v izolácii," uvádza britský Národný kriminálny úrad (NCA).
S internetovou kriminalitou sa muselo vysporiadať aj Nemecko či Dánsko. "Kyberzločinci zneužívajú obavy ohľadom koronavírusu k šíreniu podvodných emailov," uviedla nemecká polícia. Dánska vláda sľúbila, že všetkých "Koronavírovusových kriminálnikov" - okrem iného zlodeja dezinfekčných prostriedkov alebo lupiča vydávajúceho sa za zdravotníka - exemplárne potrestá.
Pred vlnou podvodných emailov varovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej podvodníci rozosielajú v jej mene nevyžiadanú poštu. Pod záštitou organizácie sa snažia z obetí vylákať peniaze alebo osobné údaje.
Švédska polícia v jednej z tamojších rozhlasových staníc varovala, že na internete rastie aktivita sexuálnych predátorov. "Deti a mladiství sú doma častejšie online, mimo obvyklých prístupových miest, kde sú pod kontrolou dospelých," uviedla Anna Hildingsonová Boqvistová z organizácie ECPAT, ktorá vo Švédsku bojuje proti sexuálnemu zneužívaniu detí.
Talianske úrady sa oproti tomu obávajú ekonomických dopadov koronavirusovej krízy na malých živnostníkov, ktorých hospodársky prepad poznamená najviac. Takto zasiahnutí podnikatelia sa môžu v snahe o záchranu živobytie obrátiť na mafiu.