Aj keď tento rok oslávia Veľkú noc v úzkom rodinnom kruhu, na jej príchod sa pripravujú starostlivo ako vždy. Prezradili nám, čo nesmie chýbať na ich sviatočnom stole, a pridali aj chutné recepty.
Marika: Na najväčšie kresťanské sviatky sa chystáme už dlho dopredu. Všetci sme vtedy doma, chodieva k nám veľa návštev a my gazdinky sa o ne musíme postarať. Tento rok to bude celkom iné, máme mimoriadnu situáciu. Asi žiadne návštevy nebudú, ale napriek tomu zvyky a tradície treba dodržiavať.
Anežka: Veľká noc sa začína vo štvrtok a vtedy sa začína aj naše veľkonočné varenie. Na obed musí byť niečo zelené. U nás je zvykom robiť šalátovú polievku. Je to prvá jarná polievka a málokedy nám z nej niečo zostane na večeru.
Marika: My zasa robievame špenátovú polievku, ale u nás v rodine sa obľube neteší. Danka mi povedala, že u nich sa do špenátovej polievky dáva aj medvedí cesnak na doplnenie vitamínov po zime. No a na Veľký piatok sme voľakedy robievali hubovú omáčku a vyprážanú rybu s cibuľovo-zemiakovým šalátom. Ale keďže v piatok sa máme postiť a najesť sa len raz za deň, preto sme rybu so šalátom zrušili a robíme len hubovú omáčku. Na ňu je špecialistkou moja mama.
Anežka: V sobotu robievame ďalšiu veľkonočnú špecialitu, ktorú voláme „pečka“, v susednej dedine „zasekávka“ a v Lehote, kde sa nakrúca Horná Dolná, ju poznajú pod názvom „baba“. Je to zmes vajíčok, údeného mäsa, klobásy, sendviča nakrájaného na kocky a ďalších prísad. Všetko sa to zmieša a dá piecť do rúry. Treba toho spraviť veľa, aby sme ju moli jesť celé sviatky.
Danka: My pridávame do baby aj mladú žihľavu, aby tam bolo veľa zeleného.
Anežka: Na Veľkonočnú nedeľu sa u nás robievajú špeciálne výdatné raňajky, šunková roláda a k tomu údené mäso, klobáska, chren, uhorky a chlieb. Potom už klasický sviatočný nedeľný obed. Hovädzia polievka, pečené kura s ryžou alebo rezne.
Marika: Nedeľňajší obed začíname prípitkom a potom nasleduje špeciálny zvyk, a tým je prepolené natvrdo uvarené vajce namočené v octe ako pripomienka, že keď bol Pán Ježiš na kríži a bol smädný, dostal napiť zo špongie namočenej v octe. Potom nasledujú hovädzia polievka a rezne so zemiakovým šalátom. Robievame ho iba dva razy do roka. Na Vianoce a na Veľkú noc. Chvalabohu, pretože žlčník sa potom musí dlho spamätávať.
Anežka: A posledným dňom Veľkej noci je Veľkonočný pondelok, na ktorý sa tešia hlavne deti. Dievčence rátajú, koľkí polievači prídu, a mládenci sa tešia dobrému zárobku. Vtedy poprichádza celá rodina a na stole nesmie chýbať opäť pečka, údené mäso, klobáska, varené vajíčka a rôzne chuťovky.
Marika: A na záver ešte treba spomenúť, že počas celých sviatkov musia byť na stole koláče, zákusky a rôzne sladké či slané dobroty, a u nás musí byť aj plnená paprika nastudeno.
Danka: A hlavne nezabudnite, že treba jesť veľa vitamínov, preto do všetkého, do čoho sa dá, treba dať medvedí cesnak či iné bylinky a rastlinky, ktoré doma máme.
Recepty:
- 0,5 kg čerstvého špenátu
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľa
- 2 stredné zemiaky
- ¾ litra zeleninového vývaru
- 1 šľahačková smotana
- soľ
- korenie
- olej
Cibuľu a cesnak pokrájame nadrobno. Zemiaky ošúpeme a pokrájame na malé kocky. Cibuľu a cesnak opečieme na rozpálenom oleji vo väčšom hrnci. Potom pridáme zemiaky, osolíme a okoreníme. Krátko opečieme a pridáme čerstvý špenát. Všetko dobre premiešame. Zalejeme horúcim vývarom a varíme asi 10 minút. Potom rozmixujeme ponorným mixérom na hladký krém. Pridáme smotanu a krátko povaríme.
- 15 dag suchohríbov a dubákov
- 6 - 7 ks stredných zemiakov
1 l vody - 1,5 l mlieka
- 15 dag + 10 dag masla
- soľ
- hladká múka podľa potreby
- 1 menšia cibuľka pokrájaná nadrobno
- 1 šľahačková smotana ocot
Hríby umyjeme a dáme variť do vody. Zemiaky pokrájame na kocky. Keď sú hríby napoly uvarené, pridáme zemiaky a osolíme. Keď sú zemiaky uvarené, nalejeme mlieko a necháme rozvariť. Medzitým si pripravíme zápražku tak, že na panvici rozpustíme 15 dag masla, pridáme múku a cibuľku a usmažíme do zlatožlta. Zápražku dáme do vriacej omáčky a miešame, aby sa nám nevytvorili hrudky. Potom pridáme 1 šľahačkovú smotanu, necháme prevrieť. Ak treba, dosolíme. Posledným krokom je pokrájať 10 dag masla na plátky a dať do omáčky. Keď sa maslo roztopí, omáčku dôkladne premiešame. Ocot si pridávame do taniera podľa chuti.
- 1 sendvič
- 8 - 10 surových vajíčok
- 2 varené vajíčka nakrájané na kolieska
- soľ čierne ml.
- korenie
- majorán
- údené mäso vopred uvarené nakrájané na kocky
- klobásky nakrájané na kolieska slanina
- veľa petržlenovej vňate
Sendvič nakrájame na kocky, ktoré namáčame vo vývare z mäsa, vyžmýkame a dáme do väčšej nádoby. Pridáme uvarené vajíčka, údené mäso, klobásku, surové vajcia a dobre premiešame. Dochutíme soľou, korením, majoránom. Pekáč s vyššími okrajmi vymastíme masťou, na dno poukladáme slaninu pokrájanú na menšie a tenšie plátky, a na to navrstvíme zmes. Nedávame však až po vrch. Asi 3 cm od vrchu na to uložíme plátky slaniny. Pečieme doružova.
- 1 topený syr
- 12 plátkov šunky
- 1 maslo
- 4 - 6 ks natvrdo uvarených a najemno nastrúhaných vajec
- lyžica chrenu
- lyžica vegety
Maslo, syr, vajíčka, chren a vegetu zmiešame a natrieme na plátky šunky, ktorá je uložená 4x 3 plátky na mikroténovom vrecku. Stočíme do rolády a dáme na noc do chladničky. Na druhý deň pokrájať na plátky.
- 1 maslo
- 1 balenie topeného syra
- 10 dag šunky
- soľ
- korenie
- vegeta
- 3 vajíčka uvarené natvrdo
- 6 - 8 ks väčších paprík
- petržlenová vňať nasekaná nadrobno
Šunku a bielka z uvarených vajíčok nakrájame na malé kocky. Do nádoby dáme zmäknuté maslo, tavený syr, žĺtky a mixérom dobre vymiešame. Pridáme nakrájanú šunku, bielka a nasekanú petržlenovú vňať. Dochutíme a premiešame. Z paprík vykrojíme vnútro a naplníme ich. Dáme do chladničky stuhnúť a potom krájame na plátky.